Tompa Gábor igazgató a Kolozsvári Állami Magyar Színház új évadában várható premiereket, fesztiválokat, valamint a jelenlegi anyagi nehézségeket ismertette
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Bár felére csökkentették a költségvetését, hét premiert és két fesztivált tervez most kezdődő, 2024-25-ös évadában a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2024. szeptember 06., 15:092024. szeptember 06., 15:09
2024. szeptember 06., 15:422024. szeptember 06., 15:42
Amint az évadot ismertető pénteki sajtótájékoztatón Tompa Gábor igazgató beszámolt róla, szűkös költségvetési évnek néznek elébe, az épület korszerűsítését, bővítését is el kell halasztaniuk, ennek ellenére lehetőségeikhez képes gazdag kínálatot nyújtanak nézőiknek. Kifejtette,
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Ezen kívül még hat bemutatót terveznek, valamint – bár a korábbiaknál valamivel szerényebb formában, vagyis kevesebb külföldi előadással – , de megtartják a kétévente esedékes Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált novemberben. Jövő júniusban Harag György Emlékhetet tartanak a 100 éve született, 40 éve elhunyt neves rendező emlékére.
A Janovics című előadásról elmondta, ugyanolyan izgalmas, mint az ifj. Vidnyánszky Attila által Kolozsváron rendezett korábbi két előadás, az Ifjú barbárok és a Rómeó és Júlia, sőt, valamiképpen összefügg a Bartók és Kodály életéből inspirálódott Ifjú barbárokkal – aki látta már a korábbi előadást, az arra való utalásokat fog felfedezni a Janovicsban.
Decemberre tervezik a Páskándi Géza írásaiból készülő Pornokrácia című produkciót, amely ősbemutató lesz, rendezője Szabó K. István, dramaturgja pedig Bessenyei Gedő István, a szatmári Harag György Társulat igazgatója. Tompa Gábor egy norvég poéma, Jon Fosse: Én vagyok a szél című műve alapján rendez előadást, a kétszereplős produkcióban fontos szerepet kap egy kórus is, a díszlet- és jelmeztervező Bocskai Gyopár lesz.
Közönségsikernek ígérkezik a februárban esedékes Kabaré című musical, amelyet a Kolozsváron már több ízben dolgozó Puskás Zoltán jegyez.
Tasnády-Sáhy Péter közreműködésével, Mihaela Panainte rendezésében, a díszlet Helmut Stürmer munkája lesz. Különleges „aktulitása” lesz a szintén márciusra várható, Tangó című előadásnak: Sławomir Mrożek darabját Keresztes Attila rendezi éppen 40 évvel azután, hogy a kincses városbeli társulatnál megrendezte Tompa Gábor.
Ugyanebben az évben hunyt el Harag György, ezért nekem Marosvásárhelyre kellett mennem, hogy befejezzem az általa megkezdett Cseresznyéskert rendezését, így a kolozsvári előadást később tudtuk bemutatni” – emlékezett vissza Tompa Gábor. Az évad utolsó bemutatója a tervek szerint Thornton Wilder A mi kis városunk című műve alapján készül, Jesca Prudencio filippino-amerikai rendező jegyzi, aki Tompa Gábor tanítványa volt az Egyesült Államokban.
Jelenleg zajlanak az egyeztetések, a pontos kínálatot később fogják közölni. Tompa Gábor kiemelte, hogy a 100 éve született Harag György emléke előtt olyan fesztivállal emlékeznek, amelyre azokat a társulatokat hívják, amelyeknél a neves rendező dolgozott: jön a szatmári, a marosvásárhelyi színház, a budapesti Vígszínház, a bukaresti Teatrul de Comedie.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
„Különlegesség, hogy várjuk a barcelonai nemzeti színház társulatát is, Anna Karenina című produkciójukkal.
– mondta Tompa Gábor. A társulat 16 korábbi előadását tartja műsoron az új évadban. Az előadások listája a színház honlapján érhető el.
A sajtótájékoztató végén a Krónika feltette azt a kérdést, hogy minek alapján válogatják ki a kínálatot. Tompa Gábor elmondta, azok az előadások maradnak műsoron, amelyek iránt van közönségigény, ugyanakkor azt is számításba kell venniük, hogy mely produkciókat hívják meg fesztiválokra: ezeket frissen kell tartaniuk.
A színháznak és az operának otthont adó épület régóta esedékes felújításáról, korszerűsítéséről, bővítéséről Tompa Gábor elmondta, a folyamat elakadt, mivel a kivitelező cég nem nyújtott be megfelelő tervet, így újra kell tervezniük „nulláról” mindent, így valószínűsíthetően ebben az évadban nem kerül sor a munkálatok megkezdésére.
{K1}
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!