2008. január 28., 00:002008. január 28., 00:00
A múlt évben közölt szerzők közül négyen vették át a Batsányi-emlékplakettet, Hunyadi László munkáját. Bálint Tamás debütdíjban részesült, Fekete J. Józsefnek esszé, Lövétei Lázár Lászlónak vers és Zalán Tibornak dráma kategóriában ítélték meg az elismerést.
Kovács András Ferenc megbízott főszerkesztő szerint az évek során olyan alkotókat – írókat, költőket, esszéírókat, kritikusokat – tüntettek ki a díjjal, akiknek a munkássága ötven, akár százötven év múlva sem évül el. „Mindez azon múlik, hogy ezeket az alkotókat a következő ötven–százötven évben fogják-e olvasni, kik fognak olvasni és mit, lesz-e irodalmi lap” – fogalmazott a költő, főszerkesztő, hangsúlyozva, hogy a folyóirat szerkesztői nemcsak erdélyi szerzőket méltatnak a díjjal. „A Látó egy kicsit mindenkié is, hiszen ezek az emberek is a mi munkatársaink, tehát a díj fontos visszajelzés számukra is. Nem akarjuk szűk öleléssel mérni az elismeréseket, hogy semmiféle vidékiség árnyéka ne vetüljön a Látóra” – mondta a megbízott főszerkesztő. Az előző években a Svédországban élő Gulyás Miklós, Németországból Hajdú-Farkas Zoltán, a magyarországi szerzők közül Szepesi Attila és Térey János vehette át a Látó nívódíját, az idén pedig a vajdasági Fekete J. József és a magyarországi Zalán Tibor. Fekete J. Józsefet, a zombori magyar rádió vezetőjét, az esszé kategória díjazottját Láng Zsolt méltatta. „Az irodalom tanítható. De amikor irodalmat tanítunk, nem a klasszikus értelemben vett tanárokká kell válnunk, hanem színészekké, Próteusszá, akik azonosulni tudnak hallgatóságukkal és tárgyukkal” – fogalmazott Láng. Zalán Tibort és mesejátékait Gálfalvi György méltatta. „Ha az író megcsömörlött attól, hogy folyamatosan méltatlan emberekkel és körülményekkel kényszerül hadakozni, ha úgy érzi, hogy az egykor szabad vizeken száguldó vikinghajója alól elfogyott a tenger, akkor a legokosabb, amit tehet, hogy ösztöneire hallgatva mesejátékot ír” – mondta Gálfalvi.
A debütdíjas Bálint Tamást Vida Gábor mutatta be a közönségnek. A fiatal költő még egyetemista, közgazdaságtant tanul. Középiskolás kora óta versel, évek óta több erdélyi és magyarországi irodalmi lap közli a verseit, és a tavaly megjelent első kötete is. Lövétei Lázár László régi munkatársa a Látónak, évek óta közöl a folyóiratban. A vers kategória díját a 2007 márciusában közölt Poétai recept a „Két szék között”-höz című művéért vehette át – a verset Kovács András Ferenc elemezte a díjkiosztón.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.