Fotó: A szerző felvétele
2011. július 11., 07:522011. július 11., 07:52
A munkálatot egy korábbi ásatás eredményeit ismerve kezdték el, 1967-ben ugyanis Kovács Dénes és Tarisznyás Márton történészek ezen a helyen egy gót ház maradványaira bukkantak. Akkoriban egy 4. századi gót ház maradványait és kilenc edényt találtak meg és leírásaikban utaltak arra, hogy a másik árokban szintén hasonló építmény maradványai lehetnek. „Ennek ismeretében kezdtük el itt a munkát” – magyarázta helyszíni sajtótájékoztatóján Demjén Andrea, a Tarisznyás Márton Múzeum régésze, kifejtve, hogy kutatásuk nem volt hiábavaló, hiszen feltárták egy 3–4. századi leégett épület északi sarkát, a cölöplyukat. Mint mondta, azt még nem állíthatják teljes bizonyossággal, hogy lakóházra bukkantak volna, a leégésre viszont több jel is utal.
A régész elmondta akkoriban cölöpökre építették a házat, az oldalát pedig veszszővel fonták körül, és agyaggal tapasztották be kívül-belül. Az ásatások során pedig találtak saroktapasztásokat vesszőlenyomattal és vörösre színeződött agyagot, ami égésre utal. Ugyanakkor a ház omladékában edénymaradványokat és veretet is találtak. „Ilyen szempontból szerencsések vagyunk, mert a vándorló népek általában kiürítették házaikat és mindent magukkal vittek” – fejtegette Demjén, majd elmondta, éppen emiatt nagyon értékes, amit találtak, hiszen a hasonlóan feltárt 3–4. századi épületek maradványaiban nem találtak ezekhez hasonlót. Ezt erősítette meg Vlad Lăzărescu, a kolozsvári Régészeti Intézet munkatársa is, mondván: „Mostanig ez az egyetlen olyan feltárás, amelyből régészeti lelet is előkerült, ami azért is nagyon értékes, mert más vidékekhez képest a Gyergyói-medencében történt népmozgásokról nagyon keveset tudunk.”
A régészeti lelőhelyen talált tárgyakat a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban megtisztítják, amit lehet belőlük összeragasztanak, majd rajzos dokumentációt készítenek. A munkálatok végén a kutatóárkokat betömik, a keresgélést pedig a Pricske-tetőn folytatják. A kutatómunkálatokat a Hargita Megyei Tanács és a Communitas Alapítvány támogatta.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!