Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 17., 10:152009. augusztus 17., 10:15
Az egyhetes alkotótábor anyagát pénteken mutatták be a Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlegének kiállítótermében. A határ menti Kortárs Művészek Nemzetközi Nyári Akadémiájára idén a hazaiakon kívül többek között Kínából, Franciaországból, Spanyolországból, az Egyesült Államokból, Argentínából, Ausztriából, Németországból, Lengyelországból, Kolumbiából, Mongóliából, Montenegróból és Magyarországról érkeztek alkotók. Az immár hagyományossá vált műhelyt évente felváltva, hol a nagykárolyi Károlyi-kastélyban, hol a város határában fekvő Bobáldon rendezik meg. Az elkészült alkotások minden évben a Szatmárnémeti Művészeti Múzeum galériáját is gyarapítják, ugyanis a táborban tevékenykedő művészek mindegyike egy-egy művét felajánlja az intézmény számára, ezzel bővítve annak kortárs művészeti gyűjteményét.
A nagykárolyi önkormányzat idén anyagilag nem tudta segíteni a művészeti tábor megszervezését, de szállást biztosított a részt vevő vendégek számára. Egyébként a résztvevők szerint nemcsak az alkotás a tábor lényege, hanem fontos számukra a különböző kultúrák találkozása is, amely inspirálja, ösztönzi őket.
Az idei alkotótábor sokszínűségét a különböző nemzetiségű művészek azzal is erősítették, hogy nemcsak festők, hanem szobrászok, grafikusok, művészettörténészek, írók és zenészek is voltak közöttük. Idén is Nagykároly közelében alkotott az immár visszatérő vendégnek számító Makláry Lilla, Magyarországról érkezett, fiatal, tehetséges festőművész, Klotz Miklós, Laurette Wittner és Max-Steven Grossman fotográfusok, Radu Ciobanu szobrászművész, valamint Cynthia Consentino szobrászművész. A nem mindennapi tárlat szeptember 25-éig várja az érdeklődőket.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.