Fotó: Facebook/Casa Darvas-La Roche
A Nagyvárad egykori aranykorát megidéző, a Darvas-házban berendezett szecessziós múzeum volt a legjövedelmezőbb látnivaló tavaly a partiumi városban – derül ki a Bihar megyei műemlékvédelmi alapítvány 2023-as évre szóló jelentéséből.
2024. február 13., 20:122024. február 13., 20:12
2024. február 13., 20:322024. február 13., 20:32
A néhány éve felújított és múzeummá alakított ingatlant kezelő alapítvány szerint a létesítmény több mint 450 ezer lej bevételt hozott. A szecessziós palotáiról híres város polgárainak múlt század eleji életmódját megidéző kiállításokat több mint 28 ezren keresték fel tavaly, a bevétel a belépőjegyek árából és az itteni rendezvényekből származott.
– áll a jelentésben.
A nagyváradi városvezetés februárban a 2024-es évre is meghirdette a turizmus ösztönzését célzó „Nagyvárad, szeretettel” kampányát.
A 2024. március 1. és december 31. között zajló kampányban részt vevő szálláshelyek vendégei két ott töltött éjszaka után számos kedvezményben részesülnek. A városházi múzeumok mellett a Körösvidéki Múzeumot, az Ady Endre Emlékmúzeumot és a vármúzeumot is ingyen látogathatják. Egy napig ingyen használhatják a tömegközlekedést, valamint az egyes kávéházakban, éttermekben is kedvezményben részesülnek.
A termálvize miatt országos jelentőségű turisztikai célponttá nyilvánított Nagyváradot több százezer turista keresi fel évente, legtöbbjüket az akvapark, valamint Félixfürdő és Püspökfürdő közelsége vonzza. A városvezetés nekik akart élményt szerezni, amikor több felújított műemlék épületben a város múlt század eleji aranykorát megidéző múzeumot rendezett be, emlékeztetve hogy Nagyvárad Budapest után a térség második gazdasági és kulturális központja volt.
Emlékhelyet és állandó kiállítást hoztak létre a magyar szecesszió legismertebb képviselőinek, Vágó László és József építészeknek Nagyváradon. A szabadtéri tárlatot pénteken, a szecesszió világnapján nyitották meg.
A 1909-1912-ben, a Vágó-fivérek tervei alapján épült háromszintes villa a város egyik legfontosabb szecessziós épülete, korabeli bútorokkal rendezték be. Az elmúlt években az önkormányzati homlokzatfelújítási program révén a belváros többi szecessziós palotája, műemlék épülete is visszakapta egykori pompáját.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!