A Vágó fivéreknek szentelt emlékhely a Nagyváradi Egyetem udvarán
Fotó: Facebook/Universitatea din Oradea
Emlékhelyet és állandó kiállítást hoztak létre a magyar szecesszió legismertebb képviselőinek, Vágó László és József építészeknek Nagyváradon. A szabadtéri tárlatot pénteken, a szecesszió világnapján nyitották meg.
2022. június 10., 14:412022. június 10., 14:41
Az emlékhelyet a Nagyváradi Egyetem területén hozták létre, az egykori csendőriskola udvarán, melyet a váradi születésű, de főleg Budapesten alkotó építésztestvérpár fiatalabb tagja, József tervezett. A kiállítás a Vágó fivérek által tervezett utcai bútorzat darabjaiból és egyéb, az általuk tervezett épületek díszítőelemiből, ezekről szóló pannókból áll, melyeket körbe lehetne sétálni. A tárlat kialakításában részt vevő építész, Cristian Puşcaş az Agerpresnek elmondta, hogy
ahogy az egykori csendőrlaktanya szecessziós csempéiből, díszítéseiből, kapujából is. Ezek mellé QR-kód is kerül, hogy a látogatók okostelefonjukon elolvashassák az illető épületek leírását, történetét.
A város számos értékes épületének a megmentésében részt vállaló Cristian Puşcaş rámutatott: a Nagyváradi Egyetem oktatói, a váradi építészek is felelősek azért, hogy megmaradjon a város épített öröksége. Elmondta, azt szeretné, ha a szabadtéri múzeumban minél kevesebb kiállítási tárgy lenne, mert ez azt jelentené, hogy a szecessziós díszítések a helyükön vannak, sikerült megmenteni őket.
– idézte az Agerpres az építészt. Nagyváradon többnapos rendezvénysorozattal ünneplik a hétvégén a szecesszió világnapját, többek között román és magyar nyelvű vezetett városnéző sétákat szerveznek a szecessziós épületekre kíváncsi lakosok, turisták számára.
A Vágó László által tervezett ebédlőbútor a fivérek tervei alapján épült Darvas-házban, melyben ma a szecessziós múzeum működik
Fotó: Facebook/Casa Darvas-La Roche
A Nagyváradon született Vágó László és József a magyarországi szecesszió legismertebb képviselői közé tartoznak, számos bérház mellett ők tervezték a budapesti Nemzeti Szalont, a Gutenberg-házat, a Feld-féle Városligeti Színkört, az Árkád-bazárt, a debreceni Alföldi Takarékpénztár Székházát, a fővárosi Sáros fürdőt.
de a nagyobbik fivér, Vágó László tervezte a Körös-part egykori promenádját, szecessziós lámpaoszlopait is, melyből többet megtaláltak a folyóban.
Vágó József nagyon fontos saját terve a pesti Schiffer-villa, amely a váradi Darvas-ház legfontosabb budapesti párhuzama, és egyben a budapesti Vágó-túrák egy legkedveltebb színhelye. Utolsó váradi munkáját már egyedül tervezte, ez az egykori csendőriskola (a Nagyváradi Egyetem főépülete) a Rulikowski (Armatei Române) utca végén, melynek udvarán a szabadtéri kiállítás nyílt.
Június 10-én, a szecessziós művészet nemzetközi napja alkalmából Nagyváradon és Marosvásárhelyen is rendezvényeket szerveznek a 19–20. század fordulóján született művészeti irányzat jegyében.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
szóljon hozzá!