2010. január 05., 09:162010. január 05., 09:16
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata Matei Vişniec És a csellóval mi legyen? című abszurd drámáját adja elő pénteken, január 8-án délután 5 és este 8 órától a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kamaratermében.
Az előadást a Sepsiszentgyörgyön jól ismert Zakariás Zalán rendezte, akinek legutóbbi rendezése a jelenleg is műsoron lévő Figaro házassága, avagy Bolond egy őrült nap!!! volt. Matei Vişniec darabját 1989 decemberében írta, miközben tombolt a forradalom. Az abszurd elemekből szerkesztett szöveg becketti alapszituációra épül: a szereplők egy váróteremben ülnek. Nem tudják, hogy mire várnak, és ez az állapot létforma számukra: egész életük várakozás.
Ebben a várakozásban zavarja meg őket egy csellista, aki állandó zenélésével az őrületbe kergeti őket, ezért elhatározzák, hogy megszabadulnak tőle. A darab a Ceauşescu-rendszerben elnyomott művészek segélykiáltása, de a művészettel szembeni érdektelenség szemléletes ábrázolása révén ma is elgondolkodtató.
Az előadásban a székelyudvarhelyi társulat tagjain kívül Szűcs-Olcsváry Gellért (férfi újsággal) és Posta Ervin (öregember bottal), a Magyarországról meghívott Jankovics Anna (hölgy fátyollal) szabadfoglalkozású színész szerepel, aki a pesti Magyar Színház, a Szolnoki Szigligeti Színház és a Gózon Gyula Kamaraszínház gyakori vendégművésze. A férfit csellóval Hadnagy László alakítja, aki a Székelyföldi Filharmónia tagja és a székelyudvarhelyi Palló Imre Zeneművészeti Gimnázium nagybőgőtanára. Hadnagy az előadás kedvéért tanult meg csellón játszani.
Az előadásra jegyek válthatók a sepsiszentgyörgyi Városi Kulturális Szervezőirodában, hétfőtől csütörtökig 11–16 óra között, pénteken 11–13 óra között, valamint az előadások kezdése előtt egy órával.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.