Fotó: Biró István
RIVALDA – Egy rövid méltatás terjedelmébe nem férne bele mindenkinek a felsorolása szerzőktől, rendezőtől, koreográfustól egészen a fellépőkig stb. (Aki ilyesmire kíváncsi, gondolom, tudja, hova kell kattintania.) Tekintsünk el tehát a közhelyes formaságoktól. A Légy jó mindhalálig című musical ősbemutatója 1991. április 19-én volt, hol máshol, mint a debreceni Csokonai Színházban. Nagy sikerrel, és a darab 26 éve szerte Magyarországon azóta is sikerrel fut, hol itt, hol ott. Kis-Magyarországon.
2017. január 26., 13:552017. január 26., 13:55
Tudomásom szerint a Kolozsvári Állami Magyar Színház január 14-ei, szombati előadása hazai ősbemutató volt. (Kérem, cáfoljanak meg a tájékozottabbak, nincs harag, csak az idő sürget.)
Ezelőtt húsz évvel azt írtam volna, hogy mindenki közismert (nem feltétlenül közkedvelt!) házi olvasmányát színre vinni egy zenés darab keretében óriási kihívás. De kik és hányan olvassák ma Nyilas Misi erkölcsépítő, a feltétlen tisztességről, jóságról szóló, amúgy Móricz Zsigmond által nem is gyermekregénynek szánt művét? Egyáltalán ma még kötelező olvasmánynak számít? (Ezennel el is árultam magam: nagyobb gyerekeim már kinőtték az érintett periódust, a kisebbek pedig még nem érték el – lelkem rajta, pedagógusok, segítsenek!)
A kolozsvári bemutató tetszett, élveztem, lekötött, kellőképpen és időben mosolyogtatott, és még a vége sem vált melodramatikusan szirupossá. Színpadi mozgás, multifunkcionális díszlet (a padsoros áthelyezések, mozgatások telitalálatnak tűntek!), kort idéző, de kortálló jelmezek, tiszta intonálás. Mind-mind dicséretet érdemel részemről. Nem kimondottan slágergyanús, de tetszetős dalbetétek, nem akrobatikusan balettes táncjelenetek, de azért látványosak.
Az összkép remek. Ne várjanak személyre szóló kiemeléseket – amúgy tudomásom szerint nagyon sok a kettős szereposztás –, és azt is tudni vélem, hogy már-már telt házasnak ígérkeznek a február 18-ai, valamint március 5-ei és 26-ai előadások is. A bemutató sikeréből ítélve nemcsak azért, mert a színpadra lépő közel 30 gyermekszereplő, mint tudjuk, apuka-anyuka, testvér, nagyszülő, barát stb. csalogató, amolyan tuti telt házas kritérium. Trendi. A Báthory Erzsébet című musical kolozsvári bemutatója óta (amit szintén imádtam, habár elárulok egy titkot: nálam a musical a Jézus Krisztus szupersztárral és a Hairrel kezdődik, és szerencsére van mivel folytatódnia...) várom ezeket az úgynevezett könnyedebb műfajú, többé-kevésbé sikeres előadásokat, és gratulálok a két intézmény nyitásbátorságához. (Amúgy a Báthory Erzsébetet nemsokára újból láthatjuk a Kolozsvári Magyar Operában).
Mert „musi-KELL\", és kell, és kell... Nevetve formál például a zene szeretetére is, szórakoztatva gondolkodtat el morális értékekről. Jó volt látni, én várom és remélhetőleg meg is nézem a második szereposztást is.
Bardocz Sándor
A szerző televíziós újságíró
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!