Fotó: Biró István
RIVALDA – Egy rövid méltatás terjedelmébe nem férne bele mindenkinek a felsorolása szerzőktől, rendezőtől, koreográfustól egészen a fellépőkig stb. (Aki ilyesmire kíváncsi, gondolom, tudja, hova kell kattintania.) Tekintsünk el tehát a közhelyes formaságoktól. A Légy jó mindhalálig című musical ősbemutatója 1991. április 19-én volt, hol máshol, mint a debreceni Csokonai Színházban. Nagy sikerrel, és a darab 26 éve szerte Magyarországon azóta is sikerrel fut, hol itt, hol ott. Kis-Magyarországon.
2017. január 26., 13:552017. január 26., 13:55
Tudomásom szerint a Kolozsvári Állami Magyar Színház január 14-ei, szombati előadása hazai ősbemutató volt. (Kérem, cáfoljanak meg a tájékozottabbak, nincs harag, csak az idő sürget.)
Ezelőtt húsz évvel azt írtam volna, hogy mindenki közismert (nem feltétlenül közkedvelt!) házi olvasmányát színre vinni egy zenés darab keretében óriási kihívás. De kik és hányan olvassák ma Nyilas Misi erkölcsépítő, a feltétlen tisztességről, jóságról szóló, amúgy Móricz Zsigmond által nem is gyermekregénynek szánt művét? Egyáltalán ma még kötelező olvasmánynak számít? (Ezennel el is árultam magam: nagyobb gyerekeim már kinőtték az érintett periódust, a kisebbek pedig még nem érték el – lelkem rajta, pedagógusok, segítsenek!)
A kolozsvári bemutató tetszett, élveztem, lekötött, kellőképpen és időben mosolyogtatott, és még a vége sem vált melodramatikusan szirupossá. Színpadi mozgás, multifunkcionális díszlet (a padsoros áthelyezések, mozgatások telitalálatnak tűntek!), kort idéző, de kortálló jelmezek, tiszta intonálás. Mind-mind dicséretet érdemel részemről. Nem kimondottan slágergyanús, de tetszetős dalbetétek, nem akrobatikusan balettes táncjelenetek, de azért látványosak.
Az összkép remek. Ne várjanak személyre szóló kiemeléseket – amúgy tudomásom szerint nagyon sok a kettős szereposztás –, és azt is tudni vélem, hogy már-már telt házasnak ígérkeznek a február 18-ai, valamint március 5-ei és 26-ai előadások is. A bemutató sikeréből ítélve nemcsak azért, mert a színpadra lépő közel 30 gyermekszereplő, mint tudjuk, apuka-anyuka, testvér, nagyszülő, barát stb. csalogató, amolyan tuti telt házas kritérium. Trendi. A Báthory Erzsébet című musical kolozsvári bemutatója óta (amit szintén imádtam, habár elárulok egy titkot: nálam a musical a Jézus Krisztus szupersztárral és a Hairrel kezdődik, és szerencsére van mivel folytatódnia...) várom ezeket az úgynevezett könnyedebb műfajú, többé-kevésbé sikeres előadásokat, és gratulálok a két intézmény nyitásbátorságához. (Amúgy a Báthory Erzsébetet nemsokára újból láthatjuk a Kolozsvári Magyar Operában).
Mert „musi-KELL\", és kell, és kell... Nevetve formál például a zene szeretetére is, szórakoztatva gondolkodtat el morális értékekről. Jó volt látni, én várom és remélhetőleg meg is nézem a második szereposztást is.
Bardocz Sándor
A szerző televíziós újságíró
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!