Mindenkihez szólni a tánc egyetemes nyelvén: rendezvénysorozattal ünnepel a húszéves Nagyvárad Táncegyüttes

Szabó Enikő Ágnes, a Nagyvárad Táncegyüttes vezetője  •  Fotó: Vigh László Miklós

Szabó Enikő Ágnes, a Nagyvárad Táncegyüttes vezetője 

Fotó: Vigh László Miklós

Nemcsak a város, de az egész régió egyetlen hivatásos táncegyüttese a fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő Nagyvárad Táncegyüttes. Szabó Enikő Ágnes, a táncegyüttes vezetője a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, megerősítést jelent, hogy húsz éven át fenn tudott maradni a társulat, valamint azt is, hogy a közönség megtiszteli munkájukat a figyelmével.

Kiss Judit

2022. február 11., 13:492022. február 11., 13:49

Fennállásának huszadik évfordulóját ünnepli a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese: ez alkalomból kétnapos rendezvénysorozatot szervez a hétvégén a Partium egyetlen hivatásos népi és kortárstánc-társulata.

A jubileumi programok között táncgála, előadás, koncert és könyvbemutató is szerepel.

Szabó Enikő Ágnes, a táncegyüttes vezetője a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, az, hogy a társulat húszéves lett, alátámasztja, megerősíti, hogy van létjogosultsága egy táncegyüttesnek Nagyváradon és a régióban.

Az egyik legősibb művészeti forma

„Az, hogy fenn tudott maradni a táncegyüttes, azt is jelenti, hogy a közönség megtisztel minket a figyelmével. Egyrészt komoly munka kell ahhoz, hogy egy együttes szakmailag tudjon fejlődni, egyre jobb, színvonalasabb előadásokat létrehozni, másrészt meg természetesen a közönség létfontosságú, hiszen a rengeteg próbatermi munka a színpadon nyer értelmet. Tehát kettős érdem, hogy megértük a húsz évet: a munkáé és a közönségé” – mondta a vezető.

Kifejtette, a Partiumban ők az egyetlen hivatásos táncegyüttes, Erdély el van kényeztetve, de a régió nincsen, és az itteni közönséghez ők jutnak el leginkább: akár úgy, hogy a régióbeli közönség bejön Váradra, akár úgy, hogy turnéznak.

Idézet
Igyekszünk kiszállásokat is tervezni, voltak olyan műsoraink, amelyekkel kifejezetten a kis településeket céloztuk meg,

a régió városaiban pedig, mint példáiul Margitta, Szalonta, Székelyhíd visszatérő vendégek vagyunk” – mondta Szabó Enikő Ágnes, aki maga is táncos és másfél éve vezeti az együttest. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy mi az, ami miatt különleges, egyedi a tánc „nyelve”, ami az egyik legősibb művészeti forma.

„A mozdulat mindenképp egyetemesebb kifejezésforma, mint a szöveg. De nem mindegy, hogy milyen táncstílusban szólunk a közönséghez. A néptáncban nagyon fontos plusztöltetet ad, hogy a hagyományból és a gyökereinkből táplálkozunk, de itt is lehet történetet megfogalmazni, gyakran szoktunk is.

Idézet
A húsz évre visszatekintve voltak folklórműsorok is, ahol főszerepben a tánc van, viszont táncszínházi előadások is szép számmal születtek a két évtized alatt”

 – fejtette ki Szabó Enikő Ágnes. Mint részletezte, néptáncelőadásaikon is gyakori volt, hogy más mozgásformákat is bevontak, most pedig már kortárs táncelőadásai is vannak az együttesnek, az pedig még inkább független a nyelvi, etnikai közegtől.

Nem muszáj racionálisan „megfejteni” egy táncelőadást

A táncegyüttes 2015-ben szervezte meg első ízben az Infinite Dance nemzetközi tánc- és összművészeti fesztivált, a legutóbbi kiadás 2020 októberében zajlott. Szabó Enikő úgy értékelt, fontos, hogy a régióban létrehozták Dimény Levente vezetésével a rendezvénysorozatot, amelynek továbbra is ő a fesztiváligazgatója, főszervezője.

„A régióban nem volt ilyen jellegű fesztivál. A néptánckedvelő közönség persze megvolt, de a más műfajok iránti érdeklődés nem volt erőteljes. A fesztiválnak köszönhetően a közönség kezdi megízlelni a kortárs tánc, a kortárs balett nyelvén fogalmazó, illetve a progresszívebb, akár társművészetekkel fúzióban létrejövő előadások szépségeit, lehetőségeit, a nézők egyre nyitottabbá válnak” – magyarázta a táncegyüttes vezetője.

Mint mondta, az Infinite Dance Festival legutóbbi kiadására már nem meghívták az együtteseket, hanem pályázni lehetett, és egy háromtagú válogató bizottság választotta ki az előadásokat,

két legfontosabb szempont a műfaji sokszínűség és magas szakmai színvonal volt. Szabó Enikő Ágnes kérdésünkre arról is beszélt, hogy miként alakul a nézőközönségük korosztályok szerint.

Mese és varázslat táncban. A Nagyvárad Táncegyüttes 2020 októberében mutatta be Diótörő című előadását  •  Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes/Facebook Galéria

Mese és varázslat táncban. A Nagyvárad Táncegyüttes 2020 októberében mutatta be Diótörő című előadását 

Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes/Facebook

„Ez előadásfüggő. Nyilván egy-egy előadásunkkal korosztályokat is célzunk, hiszen például vannak gyerekműsoraink, családi műsoraink.

Idézet
Érzésem szerint a kortárs előadásaink iránt inkább a fiatalok érdeklődnek, de nem kizárólag.

A hagyományos produkcióinkat az idősebbek kedvelik, de ez sem törvényszerű” – húzta alá Szabó Enikő. Arról is beszélt, hogy 2017-ben indítottak egy mentori programot, amellyel az összes Bihar megyei amatőr néptánc-csoportot bevonták egy közös munkába.

„A táncosaink kijártak a néptánccsoportokhoz, megtanítottak nekik egy tájegység táncanyagát, ebből és azokból a táncanyagokból, amikkel már előtte is foglalkoztak a tánccsoportok, öt helyszínre csoportosítva összeállt egy-egy előadás, ami minden évben egy meghatározott tematika köré szerveződött, diákszínjátszókat, illetve magyar osztályokat is bevonva.

Idézet
Fontosnak tartottuk, hogy ezek a néptánccsoportok is megismerkedhessenek a tánc egyfajta színházibb szemléletmódjával”

 – fogalmazott Szabó Enikő. Mint kifejtette, a program segítségével szélesítették a nézőközönségüket. A közönség-utánpótlást szolgálja a Ki vagy te, táncszínház? nevelési program is amelynek a célja, hogy a diákok számára értelmezhetőbbé tegye a táncszínházi előadásokat.

„A diákok itt betekintést nyerhetnek, hogy miként készül egy előadás, hogy akár ugyanaz a mozdulatsor más jelentést nyerhet, a zene hangulatának, tempójának függvényében, lehetőségük van kérdezni, elmondani a gondolataikat” – ecsetelte Szabó Enikő.

Hozzátette, legfőbb céljuk, hogy rávezessék a fiatalokat: merjenek táncszínházi előadást nézni.

„Sokszor találkozunk azzal, hogy az emberek csupán racionálisan próbálják megközelíteni a táncszínházi előadásokat, és ha a néző az elejétől a végéig nem tudja „megfejteni”, akkor az az érzése, hogy nem neki való, vele van a gond, hogy nem érti.

Idézet
Azt próbáljuk megértetni, hogy egy táncszínházi előadást nem föltétlenül kell teljesen racionálisan megközelíteni, hanem elég, ha hagyjuk, hogy hasson ránk,

hiszen egy elég széles értelmezési lehetőséget megengedő műfajról van szó” – fogalmazott Szabó Enikő Ágnes.

Jubileumi ünnepség vendégekkel

Az évfordulós események nyitónapján, február 12-én, 16.30-tól a színház páholyelőcsarnokában mutatják be a táncegyüttes első két évtizedének emblematikus pillanatait megörökítő jubileumi albumot.

Ezt követően, 18 órától a nosztalgiáé a főszerep, hiszen egy rendhagyó táncgála erejéig a táncegyüttes jelenlegi és egykori tagjai lépnek színpadra, felelevenítve az elmúlt húsz év legjelentősebb koreográfiáit.

A táncgálát követően a Nagyvárad Táncegyüttes 2021-ben bemutatott Katonaének című előadását láthatja a közönség.

Február 13-án, vasárnap 17 órától Kézről kézre címmel népzenei koncertre kerül sor a Szigligeti Színház nagytermében, amelyben a Nagyvárad Táncegyüttessel közreműködő zenészek lépnek színpadra.

A jubileumi eseményeken a magyar táncélet kiválóságai is részt vesznek, köztük Juronics Tamás, a Szegedi Kortárs Balett vezetője, Lőrinc Katalin táncművész, pedagógus, Szalay Tamás, a Magyar Táncművészek Szövetsége titkára.

A kétnapos ünnepségsorozat teljes időtartama alatt látogatható a Nagyvárad Táncegyüttes múltját megidéző kiállítás,

ugyanakkor bemutatkozik a Miklós család viseletkészítő műhelye, Zsuzska Folksufnija is. Az előadások a jelenleg is érvényben lévő járványügyi szabályozásoknak megfelelően látogathatók. Jegyek a színház jegypénztárában és online, a www.szigligeti.biletmaster.ro oldalon kaphatók. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa

Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa
2024. október 31., csütörtök

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás

Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás
2024. október 30., szerda

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon

A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon
2024. október 30., szerda

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről

Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről
2024. október 29., kedd

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján

Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján
2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak