Szabó Enikő Ágnes, a Nagyvárad Táncegyüttes vezetője
Fotó: Vigh László Miklós
Nemcsak a város, de az egész régió egyetlen hivatásos táncegyüttese a fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő Nagyvárad Táncegyüttes. Szabó Enikő Ágnes, a táncegyüttes vezetője a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, megerősítést jelent, hogy húsz éven át fenn tudott maradni a társulat, valamint azt is, hogy a közönség megtiszteli munkájukat a figyelmével.
2022. február 11., 13:492022. február 11., 13:49
Fennállásának huszadik évfordulóját ünnepli a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese: ez alkalomból kétnapos rendezvénysorozatot szervez a hétvégén a Partium egyetlen hivatásos népi és kortárstánc-társulata.
Szabó Enikő Ágnes, a táncegyüttes vezetője a Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, az, hogy a társulat húszéves lett, alátámasztja, megerősíti, hogy van létjogosultsága egy táncegyüttesnek Nagyváradon és a régióban.
„Az, hogy fenn tudott maradni a táncegyüttes, azt is jelenti, hogy a közönség megtisztel minket a figyelmével. Egyrészt komoly munka kell ahhoz, hogy egy együttes szakmailag tudjon fejlődni, egyre jobb, színvonalasabb előadásokat létrehozni, másrészt meg természetesen a közönség létfontosságú, hiszen a rengeteg próbatermi munka a színpadon nyer értelmet. Tehát kettős érdem, hogy megértük a húsz évet: a munkáé és a közönségé” – mondta a vezető.
Kifejtette, a Partiumban ők az egyetlen hivatásos táncegyüttes, Erdély el van kényeztetve, de a régió nincsen, és az itteni közönséghez ők jutnak el leginkább: akár úgy, hogy a régióbeli közönség bejön Váradra, akár úgy, hogy turnéznak.
a régió városaiban pedig, mint példáiul Margitta, Szalonta, Székelyhíd visszatérő vendégek vagyunk” – mondta Szabó Enikő Ágnes, aki maga is táncos és másfél éve vezeti az együttest. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy mi az, ami miatt különleges, egyedi a tánc „nyelve”, ami az egyik legősibb művészeti forma.
„A mozdulat mindenképp egyetemesebb kifejezésforma, mint a szöveg. De nem mindegy, hogy milyen táncstílusban szólunk a közönséghez. A néptáncban nagyon fontos plusztöltetet ad, hogy a hagyományból és a gyökereinkből táplálkozunk, de itt is lehet történetet megfogalmazni, gyakran szoktunk is.
– fejtette ki Szabó Enikő Ágnes. Mint részletezte, néptáncelőadásaikon is gyakori volt, hogy más mozgásformákat is bevontak, most pedig már kortárs táncelőadásai is vannak az együttesnek, az pedig még inkább független a nyelvi, etnikai közegtől.
A táncegyüttes 2015-ben szervezte meg első ízben az Infinite Dance nemzetközi tánc- és összművészeti fesztivált, a legutóbbi kiadás 2020 októberében zajlott. Szabó Enikő úgy értékelt, fontos, hogy a régióban létrehozták Dimény Levente vezetésével a rendezvénysorozatot, amelynek továbbra is ő a fesztiváligazgatója, főszervezője.
„A régióban nem volt ilyen jellegű fesztivál. A néptánckedvelő közönség persze megvolt, de a más műfajok iránti érdeklődés nem volt erőteljes. A fesztiválnak köszönhetően a közönség kezdi megízlelni a kortárs tánc, a kortárs balett nyelvén fogalmazó, illetve a progresszívebb, akár társművészetekkel fúzióban létrejövő előadások szépségeit, lehetőségeit, a nézők egyre nyitottabbá válnak” – magyarázta a táncegyüttes vezetője.
két legfontosabb szempont a műfaji sokszínűség és magas szakmai színvonal volt. Szabó Enikő Ágnes kérdésünkre arról is beszélt, hogy miként alakul a nézőközönségük korosztályok szerint.
Mese és varázslat táncban. A Nagyvárad Táncegyüttes 2020 októberében mutatta be Diótörő című előadását
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes/Facebook
„Ez előadásfüggő. Nyilván egy-egy előadásunkkal korosztályokat is célzunk, hiszen például vannak gyerekműsoraink, családi műsoraink.
A hagyományos produkcióinkat az idősebbek kedvelik, de ez sem törvényszerű” – húzta alá Szabó Enikő. Arról is beszélt, hogy 2017-ben indítottak egy mentori programot, amellyel az összes Bihar megyei amatőr néptánc-csoportot bevonták egy közös munkába.
„A táncosaink kijártak a néptánccsoportokhoz, megtanítottak nekik egy tájegység táncanyagát, ebből és azokból a táncanyagokból, amikkel már előtte is foglalkoztak a tánccsoportok, öt helyszínre csoportosítva összeállt egy-egy előadás, ami minden évben egy meghatározott tematika köré szerveződött, diákszínjátszókat, illetve magyar osztályokat is bevonva.
– fogalmazott Szabó Enikő. Mint kifejtette, a program segítségével szélesítették a nézőközönségüket. A közönség-utánpótlást szolgálja a Ki vagy te, táncszínház? nevelési program is amelynek a célja, hogy a diákok számára értelmezhetőbbé tegye a táncszínházi előadásokat.
„A diákok itt betekintést nyerhetnek, hogy miként készül egy előadás, hogy akár ugyanaz a mozdulatsor más jelentést nyerhet, a zene hangulatának, tempójának függvényében, lehetőségük van kérdezni, elmondani a gondolataikat” – ecsetelte Szabó Enikő.
„Sokszor találkozunk azzal, hogy az emberek csupán racionálisan próbálják megközelíteni a táncszínházi előadásokat, és ha a néző az elejétől a végéig nem tudja „megfejteni”, akkor az az érzése, hogy nem neki való, vele van a gond, hogy nem érti.
hiszen egy elég széles értelmezési lehetőséget megengedő műfajról van szó” – fogalmazott Szabó Enikő Ágnes.
Az évfordulós események nyitónapján, február 12-én, 16.30-tól a színház páholyelőcsarnokában mutatják be a táncegyüttes első két évtizedének emblematikus pillanatait megörökítő jubileumi albumot.
Ezt követően, 18 órától a nosztalgiáé a főszerep, hiszen egy rendhagyó táncgála erejéig a táncegyüttes jelenlegi és egykori tagjai lépnek színpadra, felelevenítve az elmúlt húsz év legjelentősebb koreográfiáit.
Február 13-án, vasárnap 17 órától Kézről kézre címmel népzenei koncertre kerül sor a Szigligeti Színház nagytermében, amelyben a Nagyvárad Táncegyüttessel közreműködő zenészek lépnek színpadra.
A jubileumi eseményeken a magyar táncélet kiválóságai is részt vesznek, köztük Juronics Tamás, a Szegedi Kortárs Balett vezetője, Lőrinc Katalin táncművész, pedagógus, Szalay Tamás, a Magyar Táncművészek Szövetsége titkára.
ugyanakkor bemutatkozik a Miklós család viseletkészítő műhelye, Zsuzska Folksufnija is. Az előadások a jelenleg is érvényben lévő járványügyi szabályozásoknak megfelelően látogathatók. Jegyek a színház jegypénztárában és online, a www.szigligeti.biletmaster.ro oldalon kaphatók.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!