Mindenki sűrűn kattintgat, posztol, de érdemes a fotográfiai szépérzék, az igényesség felé terelni a fiatalokat

Fotózni tanuló székelyföldi fiatalok a gyergyószárhegyi műemléktemplom mellett •  Fotó: Huszár Szilamér

Fotózni tanuló székelyföldi fiatalok a gyergyószárhegyi műemléktemplom mellett

Fotó: Huszár Szilamér

Nemcsak minőségibb képeket fog készíteni az a fiatal, aki belekóstol a fényképezés rejtelmeibe, de fejlődik a szépérzéke, másként fogja látni a világot, és olyan „csodákat” vesz észre a környező világban, amik mellett addig elment – többek közt ez volt a célkitűzése annak a műhelymunkának, amelynek keretében tapasztalt fotográfusok tanítottak székelyföldi diákokat a fényképezés fortélyaira múlt héten Gyergyószárhelyen. A műhelymunkáról Huszár Szilamér sepsiszentgyörgyi fotográfust, oktatót kérdeztük.

Kiss Judit

2023. szeptember 16., 11:192023. szeptember 16., 11:19

2023. szeptember 16., 12:112023. szeptember 16., 12:11

Az esztétikai igényesség, a minőségi képi világ iránti fogékonyság felé irányították tapasztalt fotográfusok azokat a diákokat, akik részt vettek a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban szervezett táborban. Huszár Szilamér sepsiszentgyörgyi fotográfus, aki oktatóként vett részt a gyergyószárhegyi központ, valamint Hargita megye tanácsa és a Sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola partnerségében szeptember elején szervezett alkotóműhelyben, a Krónika megkeresésére arról beszélt,

miért kulcsfontosságú ma – a fotózás „demokratizálódásának” korszakában, amikor mindenkinek a „zsebében van” telefonján a percenkénti fényképezés lehetősége – a minőség felé irányítani a fiatalokat.

A fényképezés rejtelmeibe nyerhettek betekintést a székelyföldi fiatalok •  Fotó: Toró Attila Galéria

A fényképezés rejtelmeibe nyerhettek betekintést a székelyföldi fiatalok

Fotó: Toró Attila

A műhelymunka során született fotókból kiállítás nyílt Gyergyószárhegyen a múlt hét végén. A tárlat következő állomása Sepsiszentgyörgy, ezen kívül azokban az iskolákban is kiállítják a képeket, ahová a résztvevő diákok járnak. „Tulajdonképpen a fotótábor egyik célja fejleszteni a fiatalok szépérzékét, a tudatosság felé terelni őket, hiszen az állandóan megvalósítható fényképezés mondhatni felhígult, a bármilyen felületre kiposztolt fotók pedig a szerzőt minősítik. Fontos, hogy fejlesszük a fiatalokban, diákokban az igényességre való törekvést, tehát hogy ne csak az legyen, hogy egy-két képet készítenek, aztán kidobják az online felületre. A szépérzék fejlesztésén túl az is lényeges, hogy a következő generáció igényesebben formálja meg, vagy képezze le vizuálisan a világot maga körül” – fejtette ki Huszár Szilamér, aki a Sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola fotó szakának oktatásszervezője.

A táborban részt vevő diák fotója •  Fotó: Tatár Zalán Galéria

A táborban részt vevő diák fotója

Fotó: Tatár Zalán

Fotóit rendszeresen közli a National Geographic, 2021-ben pedig a Magyar Sajtófotó Pályázaton erdélyiként megnyerte szocio kategóriában a harmadik díjat. Azt is elmondta, hogy a mostani tábort Kolcsár Béla, a gyergyószárhegyi központ igazgatója kezdeményezte, aki meghívta őt, valamint Toró Attila szintén sepsiszentgyörgyi fotográfust, hogy oktassák a fiatalokat. A résztvevők iskolások voltak, közülük a legfiatalabb 12 éves, és olyan is akadt köztük, aki most fogott először igazi fényképezőgépet a kezében.

A csillagos eget is fotózták a fiatalok Müzlinger Attila asztrofotós vezetésével •  Fotó: Münzlinger Attila Galéria

A csillagos eget is fotózták a fiatalok Müzlinger Attila asztrofotós vezetésével

Fotó: Münzlinger Attila

„Azt éreztük oktatókként, hogy a fiatalokban nagyon sok a potenciál, bennük a jövő. Minden műfaj érdekli őket, módfelett kíváncsiak sok mindenre, például a gépbeállításra is.

A diákok még annyira fiatalok, hogy tulajdonképpen nincs letisztulva, kiforrva fotográfiai stílus vagy irányvonal, ami mellett elkötelezettek lennének, és ez előny az oktatáskor” – mondta Huszár Szilamér.

Diákok az általuk készített fotókkal •  Fotó: Toró Attila Galéria

Diákok az általuk készített fotókkal

Fotó: Toró Attila

Mint kifejtette, az alkotóműhelyben az oktatók igyekeztek színessé tenni a palettát, ő maga pedig azt kezdeményezte, hogy mivel délutánonként fotóklub is szerepelt a programban, vonják be az oktatásba a helyi fotósokat is. „Túlzás nélkül mondhatom, hogy nemzetközileg elismert fotográfusok vannak a Székelyföldön. Münzlinger Attila a Kárpát-medence egyik legprofibb asztrofotósa, felkértük, hogy mutassa be az asztrofotózást – örömmel vállalta, így éjszakai fotózásban is részük volt a fiataloknak.

A táborban részt vevő diák fotója •  Fotó: Szenner Csongor Galéria

A táborban részt vevő diák fotója

Fotó: Szenner Csongor

A gyergyószárhegyi Lukács Géza fotós is vállalt egy oktatási modult, ő a „kályhacső” és a „kályhacsöves technológia” rejtelmeibe avatta be a diákokat: ez azt jelenti, hogy a legnagyobb hordozható teleobjektívvel való fényképezést mutatta be, tulajdonképpen bevezette a csapatot a nagy-nagy látószög világába: miként lehet ezzel az optikával állatot, személyt becserkészni” – ecsetelte Huszár Szilamér. Mint sorolta,

a résztvevők betekintést nyertek a drónok világába, láttak repülődrónt, elmagyarázták nekik annak működési elvét, illetve hogy milyen jogszabályzás érvényes a drónokra.

„A fiatalok érdeklődtek, hogy lesz-e a műhelymunkának folytatása. Ha lesz igény rá, akkor tematikusan fogjuk folytatni ezt a történetet, szakágakra bontva fogunk műhelymunkákat tartani, mert van, akit a portréfotózás érdekel inkább, másokat a természetfotózás – most a természetfotózás vitte a pálmát. De egyébként ez az egész oktatás többről szól, mint a fényképezésről” – mutatott rá a fotográfus.

Műhelymunka a fotótábor keretében •  Fotó: Huszár Szilamér Galéria

Műhelymunka a fotótábor keretében

Fotó: Huszár Szilamér

Mint kifejtette, a műhelymunka során a résztvevők többféle érzéke is fejlődik, hiszen fiatal korban rengeteg minden fejleszthető.

Idézet
„Tehát ha valaki nagyon fiatalon ily módon kipróbálja a fényképezést és megtanulja a képet megkomponálni, annak megváltozik a világképe. Olyan dolgokat vesz részre a környezetéből, amire addig soha nem figyelt.

Kiszélesedik egyfajta látásmód, egy olyan perspektíva, amin keresztül az egyén, a személyiség fejlődni tud. Ez különben bármelyik korosztálynál jellemző, csak a fiataloknak több idejük van csodákat felfedezni” – fogalmazott Huszár Szilamér.

A táborban részt vevő diák fotója •  Fotó: Gáspár Lilla Galéria

A táborban részt vevő diák fotója

Fotó: Gáspár Lilla

Példaként hozta fel, hogy a táborban megfigyelték a fán a bodobácsot, és sokan azt mondták: csoda volt, hogy látták, hogy jé, az tényleg mászik, hány lába van, hiszen eddig csak annyit vettek észre egy hasonló jelenségből: ott a fa, azon valami kis piros izé.

Idézet
„A környezetre való alapos odafigyelésre is megtanítja az embert a fotózás, és ez különösen fontos a mai világunkban, amikor főleg a virtuális térben tartózkodnak a fiatalok. De ha egy diák veszi a fényképezőgépet, kimegy tíz percre fotózni, már a természetben van,

odakint és nem a képernyő előtt pötyög. Tehát kimozdítjuk a fiatalokat a bezárt környezetből, ez is egy fontos hozadéka, tendenciája a műhelymunkának” – mondta Huszár Szilamér.

A táborban részt vevő diák fotója •  Fotó: Fülöp Emese Galéria

A táborban részt vevő diák fotója

Fotó: Fülöp Emese

Kiállításmegnyitó a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban •  Fotó: Toró Attila Galéria

Kiállításmegnyitó a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban

Fotó: Toró Attila

A táborban részt vevő diák fotója •  Fotó: Antal Emese Galéria

A táborban részt vevő diák fotója

Fotó: Antal Emese

korábban írtuk

A madárfotózás bűvöletében: Potozky László
A madárfotózás bűvöletében: Potozky László

Napkeltét üdvözlő hattyúcsalád, sűrű ködből előbukkanó szarvastehén, ásítozó kuvik – a magát természetimádóként meghatározó Potozky László fotói, amelyek a bennünket körülölelő csodálatos élővilágra irányítják a figyelmet.

korábban írtuk

Megörökíteni a csodát: babafotózás
Megörökíteni a csodát: babafotózás

Puhaság, békesség, öröm, nyugalom, csoda, az élet csodája – ez jut eszembe, amikor Antal Emese fotóit látom. A háromgyermekes édesanya megismételhetetlen pillanatokat örökít meg: újszülöttekről készít fotókat idilli környezetben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra