Április 23-án rendezték a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjkiosztó gáláját – évek óta hacacáréval, pompával. A szövetség elnöke, Ion Caramitru szándékai szerint ez a gála a hazai színházi Oscar, rangjában, díjaival a színházat ünnepli.
Nos, mi 2007-ben vagyunk, és Romániában. Ezért nem ártott volna, ha gyanút fogunk már akkor, amikor fel-fellángoló tüzecskékben jelentkezett, hogy a széles színházi szakmában nem mindenki éppen úgy gondolkodik az UNITER-gáláról, mint Ion Caramitru korábbi művelődésügyi miniszter. De ha gyanakodtunk is, a békességért talán hajlandóak voltunk ettől eltekinteni, mondván: melyik lenne a világnak az a területe, ahol a másság a leginkább elfogadható lenne, ha a színház nem az?
Ideje felébrednünk: az UNITER-gála nem az a hely. Lehetne arról beszélni, hogyan „robbant a dühtől” az amúgy színészként nem hanyagolható Caramitru, miközben a rendezői díjra való jelölést visszautasító Andrei ªerbanról beszélt. Megkérdezhetnénk azt is, mit szól a „nagy román színész, magyar kifejezésmóddal” Csíky András ahhoz, hogy egy perc alatt döntöttek hovatartozásáról. De nem. Csak arról szeretnék szólni, hogy a másság és elfogadás jegyében 2007. április 23-án a román közszolgálati televízió egyes adóján élőben a frissen díjazott Rãzvan Mazilu táncos, koreográfushoz intézve szavait idősebb Florin Piersic simán közölheti: „én normális vagyok, én a nőket szeretem”. És nem szakad rá a közvetítőkocsi, az est csokornyakkendős házigazdája nem kapja a szája elé a kezét, megy minden tovább a maga útján, a show folytatódik, majd véget is ér összeborulós koccintással, ahogyan azt a rendező kitalálta.
Ha majd esetleg tiltakozik valaki – az csak néhány meleg vagy melegeket kedvelő szervezet lehet. Lehet őket komolyan venni 2007-ben, Európában?
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.