2009. február 04., 07:062009. február 04., 07:06
Az új elnök azt szeretné elérni, hogy a kolozsvári Bulgakov Kávéházban megrendezett esteknek a kocsmai beszélgetés helyett inkább kulturális rendezvény jellege legyen. „A résztvevőket megkértem, hogy azalatt a másfél-két óra alatt, amíg a meghívott szerző felolvassa a műveit és a vita lezajlik, ne fogyasszanak alkoholt, és ne cigarettázzanak” – mondta el Jancsó, aki szerint a túlzott alkoholfogyasztás az utóbbi idők Bretter-körein gyakran visszatetsző viselkedéshez vezetett, és emiatt a nagy múltú irodalmi rendezvény veszített presztízséből.
Váradi Nagy Pál, az első rendhagyó irodalmi est meghívottja novelláit olvasta fel hétfőn – a fiatal prózaíró korábban is volt már a Bretter-kör vendége. Mint mondta, bizonyos szempontból „kísérleti nyúlnak” érezte magát, de a rendezvény hangulata alapvetően jó volt.
Jancsó Noémi további újításokat is tervez: ezután a tagok tagsági igazolványt kapnak, a meghívott szerzőknek pedig személyre szóló emléklappal köszönik meg a részvételt. A tehetségkutatás terén elért sikereiről elhíresült kör pályázatot fog kiírni kezdő írók, költők, drámaírók számára, a beérkezett pályaművekből pedig többszemélyes zsűri véleménye alapján néhány olyan szerzőt választanak ki, akik idén bemutatkozási lehetőséget kaphatnak a Bretter-körön. A beérkezett pályamunkák publikálására blogot indítanak, ahol az olvasók szavazataikkal közönségdíjra javasolhatnak műveket. Jancsó Noémi elmondása szerint nem tart attól, hogy ezek a változások elriasztják a törzstagokat, sőt úgy véli, hogy a megújult Bretter-kör az eddiginél is több érdeklődőt fog vonzani, akik új nézőpontokkal és eltérő véleményekkel gazdagítják majd az irodalmi esteket.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.