Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 06., 11:122009. augusztus 06., 11:12
A tavasszal meghirdetett képzőművészeti pályázatra egyetemi hallgatók vagy nemrég végzettek munkáit várták, fejenként kettőt, bármilyen technikával. Nagyváradon és Debrecenben külön-külön hirdetett győztest és különdíjast ugyanaz a zsűri. A váradi mustrán egy ifjú szobrászművész, Daniel Tarasie Iosif nyert, a testvérváros ötvenezer forintos különdíját pedig Csiszér Attila vihette haza rézkarcaiért. A cívisvárosban a nagydíjat Tolvaj Panna nyerte el festményeivel, a váradi önkormányzat pénzdíjában pedig Ludmann Éva részesült. A tárlatnyitón a résztvevők közül kiválasztott harmincegyből mindössze nyolc fiatal volt jelen személyesen, a díjazottak közül Tarasie és Ludmann tette tiszteletét.
A kiállítást Biró Rozália nagyváradi alpolgármester nyitotta meg, aki beszédében azt emelte ki, hogy a világgazdasági válság idején az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt kell kapnia a művészetnek, amely segít felülemelkedni a szürke hétköznapokon. Jakobovits Miklós, a zsűri tagja kifejtette, a kultúra révén fejlődhet legjobban egy testvérvárosi kapcsolat, a zsűri debreceni és nagyváradi tagjai pedig nagyszerűen működtek együtt. Ramona Novicov műkritikus, aki szintén a bírálóbizottság tagja volt, felemlegette a nyolcvanas években Váradon is működő Atelier 35 képzőművészeti műhelyt, amelyben szigorúan 35 év alattiak vettek részt, és úgy vélte, a mostani pályázat ösztönzés lehet a mai ifjaknak, működjenek együtt. Tar Károlyné, a Debreceni Művelődési Központ vezetője példa nélkülinek nevezte a két város együttműködését.
A két nagydíjas lehetőséget nyert arra, hogy egyéni kiállítással mutatkozhassék be a testvérvárosban. A szervezők elmondták, erre csak jövőre kerülhet sor, mégpedig azért, mert pályakezdőkről lévén szó, még nem rendelkeznek elegendő mennyiségű anyaggal egy egyéni tárlathoz.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.