Folytatja munkáját a Bukaresti Nemzeti Operánál Johan Kobborg dán balettművész és koreográfus, aki korábban távozni kényszerült az intézmény művészeti igazgatói tisztségéből.
2016. április 21., 11:582016. április 21., 11:58
A döntést szerdán Vlad Alexandrescu kulturális miniszter jelentette be egy közösségi oldalon. Az MTI szerint Kobborg is megerősítette, hogy a bukaresti dalszínháznál marad. A miniszter visszahelyezte három hónapra ideiglenes főigazgatónak George Călint, akit április elején ő maga váltott le.
Az április eleji vezetőségváltás után éles konfliktus tört ki az intézmény balettkarához tartozó külföldi művészek és az opera román művészei között, miután a miniszter Tiberiu Soare karmestert nevezte ki főigazgatónak. Soare a kinevezése után azonnal leváltotta Kobborgot arra hivatkozva, hogy a művészeti igazgatói tisztség nem létezett az intézmény szerkezeti felépítésében, így Kobborg törvénytelenül töltötte be.
A konfliktus nyomán a dán koreográfus élettársa, a szintén világhírű Alina Cojocaru román balettművész is kilátásba helyezte, hogy megszakítja együttműködését a bukaresti operával.
Alexandrescu tájékoztatása szerint a mostani megállapodás alapján Cojocaru továbbra is fellép a bukaresti operában.
Amint arról beszámoltunk, a vita annyira megosztotta az operaház művészeit, hogy a Kobborgot támogató balett-táncosok korábban tüntetést szerveztek az intézmény előtt. A román média szerint a megmozduláson az opera jelenlegi vezetőségét támogató román művészek is megjelentek, akik a nacionalista megnyilvánulástól sem riadtak vissza: azt kiáltották a többnyire külföldi táncosoknak, hogy „kifelé az országból!”. A román művészek azt kifogásolták, hogy külföldi kollégáiknak magasabb a bérük.
A miniszter most reformokat is kilátásba helyezett, és közölte, hogy három hónap múlva nemzetközi elismertségnek örvendő menedzsert fog kinevezni az intézmény élére. A román kulturális sajtó kedvezően fogadta a dán művész újításait, egyik fő érdemének számos fiatal külföldi táncos leszerződtetését tekintették.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!