2010. szeptember 21., 10:312010. szeptember 21., 10:31
Matthias Langhoff rendezõi karrierjét 21 éves korában kezdte a Berliner Ensemble-ben, ahol Brecht drámáinak rendezéseivel világhírû sikereket ért el. Számos elõadást rendezett Olaszországban, Franciaországban, Németországban, Svájcban és Dél-Amerikában is. Heiner Müller barátjaként és állandó munkatársaként a mára már klasszikussá vált Müller által jegyzett Shakespeare-adaptációkat (Hamletgép stb.) elsõként vitte sikerre. Langhoff számos további Shakespeare-variációt rendezett, legutóbb egy újabb Hamlet-verziót (Cabaret Hamlet) mutatott be Dijonban.
„Azért csinálok színházat, mert érdekelnek az élet történései, megpróbálom megérteni õket és megérteni az élet által felvetett kérdéseket. A színháznak nem elkendõznie kellene az élet történéseit, vagy ellepleznie az örökös botrányt, hanem tudatosítania bennünk. Ezt tartom a legfontosabbnak Shakespeare esetében: hogy azzal foglalkozik, ami ténylegesen megtörténik az emberek között, anélkül, hogy ezeknek az okait firtatná, azt, hogy vannak-e bûnösök vagy ártatlanok. Ehelyett ráébreszt arra, hogy az embereknek elsõsorban túl kell élniük, és hogy ez a túlélés határozza meg minden kapcsolatukat. Számomra Shakespeare világában az élet és a színpad eggyé válik” – vallja a rendezõ.
„A Mértéket mértékkel a hatalom mûködésérõl szól. Arról, hogy a hatalom mind a jók, mind a rosszak kezében önkénnyé válik és mindig oda vezet, hogy az ember elkötelezi magát bizonyos ideológiák mellett, ami mindig önellentmondásokhoz vezet. És arról, hogy az igazság és a törvény egyáltalán nem abszolút értékû fogalmak” – magyarázza Langhoff. Az elõadás idõtartama 3 óra 20 perc, a produkciót a színház 15 éven felülieknek ajánlja. A bemutatót követõen pénteken játsszák ismét az elõadást.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.