Fotó: Kucsera Jeno
Bár hivatalosan még nem adták át a marosvásárhelyi Kultúrpalota földszinti, felújított képzőművészeti termét, az első tárlat, a Major Gizella képzőművész életművét bemutató kiállítás már látogatható.
2017. február 01., 15:482017. február 01., 15:48
Jobb alkalom nem is kínálkozhatott volna a felújított galéria használatba adására, mint az ötven évre visszatekintő pálya bemutatása – hangzott el a megnyitón, ahol a földszinti termet megtöltötték Major Gizella kortársai, egykori kollégái, tanítványai és barátai. Annak ellenére, hogy a kiállítóterem megújult, új lámpákkal szerelték fel, átfestették a falakat, a tárlatnyitó közönségnek most is állva kellett végighallgatnia a méltató szavakat román, illetve magyar nyelven, nagykabátban szorongva, mert sem ülőalkalmatosságok, sem fogasok nem kaptak helyet a teremben.
Major Gizella az 1960-as években kezdte képzőművészi pályafutását, mint elhangzott, ekkor a színek még kevésbé voltak fontosak számára, inkább grafikákat készített. A tárlatmegtekintést is eszerint javasolta a művész munkásságát méltató Nagy Miklós Kund: előbb a földszinti belső termet, ahol a fekete-fehér művek kaptak helyet, onnan kijövet az emeleti részt, majd újból a földszinten látható képeket kell megtekinteni, amelyekre már színkavalkád jellemző. Major Gizella elmondta, gyakran jár képzőművészeti alkotótáborokba, szívesen tesz eleget a meghívásoknak, Homoródon, a Bucsinon figyeli a természetet, várja a hatást, amit a táj, az erdő, a látvány gyakorol rá.
Úgy fogalmazott, a képeknek nem adott címet, a nézőre bízza, hogy találja ki annak mondanivalóját, próbálja meg átérezni a látottak hangulatát. A pályafutásának ötvenedik évfordulójához érkezett képzőművész hosszú évtizedeken át tanított, igazgatta azok útját, akik festészetre adták a fejüket, és igazán csak a tanári pálya befejeztével adta át magát teljesen az alkotásnak.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!