2009. augusztus 17., 10:142009. augusztus 17., 10:14
Esztergályos Krisztina Variációk című rendezése nyerte A holnap leopárdjai elnevezésű rövidfilmverseny Ezüstleopárd díját a szombat este véget ért 62. locarnói filmfesztiválon. „A film variációkat mutat be kapcsolatokra szilveszteri hangulatban egy hatalmas, kissé lerobbant, a 80-as években épült, s azóta úgy maradt, lebontás előtt álló balatoni panelhotelben” – foglalta össze 28 perces rendezői diplomamunkáját Esztergályos Krisztina.
A mozgókép Bálint András, Takács Katalin, Kovács Patrícia, Balla Eszter, Elek Ferenc, Haumann Máté, Szabó Kimmel Tamás és Boros Bálint fellépésével készült a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Cinema Film koprodukciójában, producerei Bosnyák Miklós és Garami Gábor.
A nagy múltú locarnói fesztivál A holnap leopárdjai című rövidfilmes versenyen többek között olyan, mára meghatározó filmművészek tűntek fel első műveikkel, mint Fatih Akin, Paul Thomas Anderson, Laurent Cantet vagy François Ozon.
A rövidfilmes versenyprogramban induló 24 alkotás közül nemzetközi szakemberekből álló zsűri – Céline Bolomey svájci színésznő, Denis Delcampe belga producer, Maike Mia Höne, a Berlinale rövidfilm válogatásának kurátora, Najwa Najjar, palesztin rendező-forgatókönyvíró és az egyik legígéretesebbnek tartott fiatal román rendező, Adrian Sitaru – választotta ki a nyertes filmeket az idei mezőnyben.
A Lago Maggiore partján megrendezett filmművészeti seregszemle a filmproducerek nemzetközi szövetsége (FIAPF) által A kategóriásnak minősített 12 nemzetközi filmfesztivál egyike Berlin, Cannes, Sanghaj, Moszkva, Karlovy Vary és Velence mellett.
A fesztivál Aranyleopárd fődíját nagyjátékfilm kategóriában a zsűri Hsziao Lu-kuo kínai filmrendezőnek ítélte She, a Chinese (Ő egy kínai nő) című filmjéért.
A nagyjátékfilm kategóriában a zsűri különdíjjal jutalmazta az orosz Alekszij Mizgirjov Buben Baraban című alkotását, amely a legjobb rendezésért járó díjat is elvitte.
A mezőny 18 nagyjátékfilmje közül a lengyel származású holland rendezőnő, Urszula Antoniak Nothing Personal (Semmi személyes) című filmje öt díjat is elnyert, köztük a legjobb első filmes rendezőnek járó díjat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.