2009. november 16., 15:402009. november 16., 15:40
Vranik Roland a legjobb rendezőnek járó díjat és a sevillai egyetem hallgatóinak díját személyesen vette át Sevillában, ahol szombat este zárult Európa egyik kiemelkedő filmes eseménye. A sevillai fesztiválon 16 európai játékfilm versenyzett. A díjak sorsáról a Nicolas Roeg által elnökölt nemzetközi zsűri döntött.
A közlés szerint Magyarország 2001 óta rendszeresen részt vesz a sevillai megmérettetésen, és Vranik Roland az első magyar alkotó, akit a legjobb rendező díjával méltatott a spanyolországi fesztivál. Az Adás fesztiválkörútja folytatódik: jelenleg a pénteken kezdődött torinói filmfesztivál versenyprogramjában látható, majd a hónap végén Vranik Roland második játékfilmje a pozsonyi filmfesztiválon indul, szintén a versenyprogramban. Vranik Roland Torinóban és Pozsonyban is személyesen mutatja be a Hajduk Károly, Rátóti Zoltán, Terhes Sándor és Wéber Kata főszereplésével készült Adást, mely a Filmpartners stúdióban készült.
A film három fiútestvér sorsát követi nyomon a digitális közegtől megfosztott világban. Az alapkonfliktus az, hogy \"elszálltak\" a televíziók és a komputerek monitorjai, nincs adás. A filmben a rendező azt akarta megmutatni, ahogyan a három fiú megpróbálja mindezt túlélni. Vranik Roland első nagyjátékfilmje a Fekete kefe volt, amellyel 2005-ben elnyerte a Magyar Filmszemle nagydíját.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.