Teltházas közönség előtt léptek színpadra az előadóművészek
Fotó: Oláh-Badi Levente
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A Szent Mihály Római Katolikus Plébánia meghitt hangulatú udvarán rendezett műsort megelőzően megkérdeztük a szép számmal gyülekező közönséget, hogy miért szereti ezt a hungarikumnak minősített műfajt, van-e kedvenc operett-melódiája, illetve ha igen, milyen emlékek fűzik hozzá.
2024. szeptember 17., 14:002024. szeptember 17., 14:00
Könnyed, fülbemászó, de operai igénnyel megírt dallamokkal átszőtt történet, sok humorral, amelynek központi témája a szerelem, mégpedig az őrült szerelem – olvasható a 2013-ban hungarikumnak minősített magyar operett leírásában. A bemutatás szerint Párizs, Bécs és London színházai is játszottak operettet, de ma ismert, ma játszott formáját, megerősítve a legnagyobb sikereket kiváltó táncos-komikus – szubrett-vonallal, a magyaroknak köszönhetően nyerte el.
és természetesen a mai magyar operett-játszásnak, hiszen mindez hozzájárult ahhoz, hogy az opera mellett az operett is nemzetközileg ismert és elismert műfajjá vált” – részletezik a hungarikum.hu oldalon.
Az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai vidám és komorabb hangulatú operetteket is énekeltek
Fotó: Oláh-Badi Levente
Kolozsváron már tíz éve örvendezteti az operettkedvelő közönséget az Operettissimo együttes, amelynek tagjai – a Kolozsvári Magyar Opera négy énekművésze két hegedűművésze és egy zongoraművésze – nóta, operett, revü és musical műfajból összeállított műsorokat adnak elő. Plesa Róbert, a formáció alapítója és vezetője a Krónika érdeklődésére elmondta, már
„Nagy megtiszteltetés, hogy az egyik állomás a Szent Mihály Plébánia udvara lehet, hiszen ez egy csodálatos kisugárzású hely, ezért is választottuk már második alkalommal a rendezvény színhelyéül ezt a gyönyörű szép udvart” – magyarázta a kincses városi magyar opera énekese.
Azt is kiemelte, hogy az operett talán az egyedüli olyan színpadi műfaj, mely magyarnak mondható, ezért úgy érezik, hogy szükség van arra, hogy ápolják, tovább adják. „Kolozsváron nagy szerencsénk van, mivel a közönségnek a kőszínházban is alkalma nyílik operettet hallani, számunkra pedig öröm, hogy lehetőségünk van szabadtérre is kihozni ezt a műfajt, hiszen nagyon jól megél ebben a környezetben is” – mutatott rá Plesa Róbert.
A közönségkedvenc duettekből sem volt hiány
Fotó: Oláh-Badi Levente
A plébánia meghitt hangulatú udvara valóban jó választásnak bizonyult, a közönség pedig a szemerkélő eső ellenére is élvezettel követte figyelemmel a 14 szerző felcsendülő művét, majd hosszú tapssal fejezte ki tetszését az Operettissimo és díszmeghívottjai – Modra Noémi, Balla Sándor és Rétyi Zsombor énekművészek – felé. Plesa Róbert „szabályai” pedig csak fokozták a hangulatot,
A családos nap keretében szervezett eseményre főként idősek látogattak ki, de fiatalok, gyerekek is felbukkantak a közönség soraiban. Az Oláh-Badi Levente által készített videós összeállításunkból ugyanis kiderül, hogy az operett korosztálytól függetlenül megszólítja a műfaj kedvelőit, a román ajkú résztvevők pedig azt is bebizonyították, hogy a zenében nyelvi korlátok sincsenek.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!