Teltházas közönség előtt léptek színpadra az előadóművészek
Fotó: Oláh-Badi Levente
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A Szent Mihály Római Katolikus Plébánia meghitt hangulatú udvarán rendezett műsort megelőzően megkérdeztük a szép számmal gyülekező közönséget, hogy miért szereti ezt a hungarikumnak minősített műfajt, van-e kedvenc operett-melódiája, illetve ha igen, milyen emlékek fűzik hozzá.
2024. szeptember 17., 14:002024. szeptember 17., 14:00
Könnyed, fülbemászó, de operai igénnyel megírt dallamokkal átszőtt történet, sok humorral, amelynek központi témája a szerelem, mégpedig az őrült szerelem – olvasható a 2013-ban hungarikumnak minősített magyar operett leírásában. A bemutatás szerint Párizs, Bécs és London színházai is játszottak operettet, de ma ismert, ma játszott formáját, megerősítve a legnagyobb sikereket kiváltó táncos-komikus – szubrett-vonallal, a magyaroknak köszönhetően nyerte el.
és természetesen a mai magyar operett-játszásnak, hiszen mindez hozzájárult ahhoz, hogy az opera mellett az operett is nemzetközileg ismert és elismert műfajjá vált” – részletezik a hungarikum.hu oldalon.
Az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai vidám és komorabb hangulatú operetteket is énekeltek
Fotó: Oláh-Badi Levente
Kolozsváron már tíz éve örvendezteti az operettkedvelő közönséget az Operettissimo együttes, amelynek tagjai – a Kolozsvári Magyar Opera négy énekművésze két hegedűművésze és egy zongoraművésze – nóta, operett, revü és musical műfajból összeállított műsorokat adnak elő. Plesa Róbert, a formáció alapítója és vezetője a Krónika érdeklődésére elmondta, már
„Nagy megtiszteltetés, hogy az egyik állomás a Szent Mihály Plébánia udvara lehet, hiszen ez egy csodálatos kisugárzású hely, ezért is választottuk már második alkalommal a rendezvény színhelyéül ezt a gyönyörű szép udvart” – magyarázta a kincses városi magyar opera énekese.
Azt is kiemelte, hogy az operett talán az egyedüli olyan színpadi műfaj, mely magyarnak mondható, ezért úgy érezik, hogy szükség van arra, hogy ápolják, tovább adják. „Kolozsváron nagy szerencsénk van, mivel a közönségnek a kőszínházban is alkalma nyílik operettet hallani, számunkra pedig öröm, hogy lehetőségünk van szabadtérre is kihozni ezt a műfajt, hiszen nagyon jól megél ebben a környezetben is” – mutatott rá Plesa Róbert.
A közönségkedvenc duettekből sem volt hiány
Fotó: Oláh-Badi Levente
A plébánia meghitt hangulatú udvara valóban jó választásnak bizonyult, a közönség pedig a szemerkélő eső ellenére is élvezettel követte figyelemmel a 14 szerző felcsendülő művét, majd hosszú tapssal fejezte ki tetszését az Operettissimo és díszmeghívottjai – Modra Noémi, Balla Sándor és Rétyi Zsombor énekművészek – felé. Plesa Róbert „szabályai” pedig csak fokozták a hangulatot,
A családos nap keretében szervezett eseményre főként idősek látogattak ki, de fiatalok, gyerekek is felbukkantak a közönség soraiban. Az Oláh-Badi Levente által készített videós összeállításunkból ugyanis kiderül, hogy az operett korosztálytól függetlenül megszólítja a műfaj kedvelőit, a román ajkú résztvevők pedig azt is bebizonyították, hogy a zenében nyelvi korlátok sincsenek.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!