Teltházas közönség előtt léptek színpadra az előadóművészek
Fotó: Oláh-Badi Levente
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A Szent Mihály Római Katolikus Plébánia meghitt hangulatú udvarán rendezett műsort megelőzően megkérdeztük a szép számmal gyülekező közönséget, hogy miért szereti ezt a hungarikumnak minősített műfajt, van-e kedvenc operett-melódiája, illetve ha igen, milyen emlékek fűzik hozzá.
2024. szeptember 17., 14:002024. szeptember 17., 14:00
Könnyed, fülbemászó, de operai igénnyel megírt dallamokkal átszőtt történet, sok humorral, amelynek központi témája a szerelem, mégpedig az őrült szerelem – olvasható a 2013-ban hungarikumnak minősített magyar operett leírásában. A bemutatás szerint Párizs, Bécs és London színházai is játszottak operettet, de ma ismert, ma játszott formáját, megerősítve a legnagyobb sikereket kiváltó táncos-komikus – szubrett-vonallal, a magyaroknak köszönhetően nyerte el.
és természetesen a mai magyar operett-játszásnak, hiszen mindez hozzájárult ahhoz, hogy az opera mellett az operett is nemzetközileg ismert és elismert műfajjá vált” – részletezik a hungarikum.hu oldalon.
Az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai vidám és komorabb hangulatú operetteket is énekeltek
Fotó: Oláh-Badi Levente
Kolozsváron már tíz éve örvendezteti az operettkedvelő közönséget az Operettissimo együttes, amelynek tagjai – a Kolozsvári Magyar Opera négy énekművésze két hegedűművésze és egy zongoraművésze – nóta, operett, revü és musical műfajból összeállított műsorokat adnak elő. Plesa Róbert, a formáció alapítója és vezetője a Krónika érdeklődésére elmondta, már
„Nagy megtiszteltetés, hogy az egyik állomás a Szent Mihály Plébánia udvara lehet, hiszen ez egy csodálatos kisugárzású hely, ezért is választottuk már második alkalommal a rendezvény színhelyéül ezt a gyönyörű szép udvart” – magyarázta a kincses városi magyar opera énekese.
Azt is kiemelte, hogy az operett talán az egyedüli olyan színpadi műfaj, mely magyarnak mondható, ezért úgy érezik, hogy szükség van arra, hogy ápolják, tovább adják. „Kolozsváron nagy szerencsénk van, mivel a közönségnek a kőszínházban is alkalma nyílik operettet hallani, számunkra pedig öröm, hogy lehetőségünk van szabadtérre is kihozni ezt a műfajt, hiszen nagyon jól megél ebben a környezetben is” – mutatott rá Plesa Róbert.
A közönségkedvenc duettekből sem volt hiány
Fotó: Oláh-Badi Levente
A plébánia meghitt hangulatú udvara valóban jó választásnak bizonyult, a közönség pedig a szemerkélő eső ellenére is élvezettel követte figyelemmel a 14 szerző felcsendülő művét, majd hosszú tapssal fejezte ki tetszését az Operettissimo és díszmeghívottjai – Modra Noémi, Balla Sándor és Rétyi Zsombor énekművészek – felé. Plesa Róbert „szabályai” pedig csak fokozták a hangulatot,
A családos nap keretében szervezett eseményre főként idősek látogattak ki, de fiatalok, gyerekek is felbukkantak a közönség soraiban. Az Oláh-Badi Levente által készített videós összeállításunkból ugyanis kiderül, hogy az operett korosztálytól függetlenül megszólítja a műfaj kedvelőit, a román ajkú résztvevők pedig azt is bebizonyították, hogy a zenében nyelvi korlátok sincsenek.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!