2009. augusztus 05., 08:382009. augusztus 05., 08:38
Július 31-én zárult az Avignoni Színházi Fesztivál, melynek kiértékelőjében a szakemberek a Kolozsvári Állami Magyar Színház Visszaszületés című darabját nevezték meg az idei fesztivál egyik legkiemelkedőbb alkotásaként. A fesztivált követően több színházi alkotó, kritikus és színházi szaklap állította össze kedvenc előadásának listáját. A www.festivalier.net című portál kiértékelőjében, melynek főszerkesztője az elismert Pascal Bély kritikus, a Visszaszületés az első helyen áll.
„A Kolozsvári Állami Magyar Színház előadása, a Visszaszületés (Naître a jamais) az off-program legkiemelkedőbb darabja. Egy abszolút remekmű Maguy Marin May B és Krzysztof Warlikowski (A)pollonia című alkotása között. Amikor a holokauszt megidézése ilyen mélyen érinti meg a nézőt, azt kérdezzük magunktól: vajon a Visszaszületés (Naître a jamais) című produkció nem vált-e máris az emberiség szellemi örökségének részévé” – olvasható a honlapon.
Amint arról korábban már beszámoltunk, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata július 8–30. között az avignoni fesztivál keretében 23 alkalommal adta elő a Visszaszületést. A naponta játszott mintegy 1400 produkció között a Visszaszületés hamar magára irányította mind a közönség, mind pedig a szakma kitüntetett figyelmét. A neves európai, amerikai, ázsiai színházi emberek már ekkor a fesztivál egyik legkiemelkedőbb produkciójaként beszéltek a Visky András drámájából készült előadásról, többen kiemelve a főszereplő, Dimény Áron elmélyült szerepformálását.
Az avignoni turnét követően a Kolozsvári Állami Magyar Színház a XIII. Shakespeare Fesztivál meghívottjaként a lengyelországi Gdanskban vendégszerepel, ahol a szintén Tompa Gábor által rendezett III. Richárd című előadással lépnek fel augusztus 8-án este fél 9-től a Teatr Muzyczny termében.
Az augusztus 1. és 10. között zajló fesztiválon emellett olyan rendezők előadásai lesznek láthatók, mint Edward Hall, Elizabeth LeCompte, Peter Brook, Raz Shaw, Nora Somaini és Szymon Kaczwarik.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház Shakespeare korai művéből készült közös produkcióját tavaly a gyulai Shakespeare-fesztiválon mutatták be. A kolozsvári bemutatóra 2008. november 19-én az Európai Színházi Unió Fesztiválja keretében került sor. Az előadást azóta bemutatták szintén az Európai Színházi Unió Fesztiválja keretében Bukarestben és a Szebeni Nemzetközi Színházfesztiválon is.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.