Demeter András kulturális miniszter Magyarországon: az identitás nem relikvia
Fotó: Cultura.ro
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről, valamint más közös témákról is egyeztettek.
2025. július 05., 10:092025. július 05., 10:09
2025. július 05., 10:132025. július 05., 10:13
A bukaresti kulturális minisztérium pénteki sajtóközleménye szerint a találkozót a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Máriapócson tartották a budapesti román nagykövetség képviselőinek jelenlétében, a Magyarország és Románia közötti hagyományos interregionális együttműködés keretében.
Politikai jövője nem választható el a 20. század közös emlékétől, azoktól az értékektől, amelyek 1989 óta összekötnek bennünket, de a mai kihívásoktól sem. Szilárd meggyőződésem, hogy ez a jövő három alapvető dologtól függ: a kölcsönös bizalomtól, a demokratikus intézmények erejétől és attól, hogy a kultúrát a párbeszéd szolgálatába tudjuk állítani" – hangsúlyozta Demeter András miniszter a helyi tisztségviselőkkel folytatott kétoldalú megbeszélések és eszmecsere során.
A párbeszéd megerősítette, hogy a kultúra fontos szerepet játszhat egy egységesebb, kiegyensúlyozottabb és a helyi identitásokra érzékenyebb Európa felépítésében.
A kultúrának alapvető a szerepe: nem az, hogy eldöntse, kinek van igaza, hanem hogy olyan teret biztosítson, ahol a különböző hangok ellenségeskedés nélkül létezhetnek egymás mellett – idézte a közlemény az RMDSZ miniszterét. – A nyugati modellek értékes leckéket tanítottak nekünk a pluralizmusról, a jogokról és a kisebbségek megerősítéséről. Ezeket azonban józan ítélőképességgel kell átvenni, és a mi történelmi, társadalmi és érzelmi valóságunkban kell kontextusba helyezni.”
Demeter András és Hankó Balázs
Fotó: Cultura.ro
Hankó Balázs a csütörtöki, Demeter Andrással közösen tartott máriapócsi pódiumbeszélgetésen úgy fogalmazott, kötelességünk és küldetésünk megvédeni a kereszténységünket és az ebben gyökerező kultúránkat, identitásőrzésben pedig erősnek kell lennünk.
A településen egy régi sváb portát vásárolt meg az önkormányzat egy határokon átnyúló kulturális revitalizációs projekt keretében. A Csernátonban készült székely kapu a Kovászna Megyei Tanács jóvoltából került Pócspetribe, a magyarországi és romániai közösségek közöti élőp kapcsolat jelképeként.
Egyébként Demeter András István a román kulturális minisztérium közleménye szerint a moldovai, illetve magyar kollégáival folytatott kétoldalú megbeszéléseket követően folytatja a regionális párbeszédet Bulgária, Szerbia és Ukrajna kulturális minisztereivel is. A megbeszélések célja az örökség és a kultúra területén való együttműködés közös tengelyeinek meghatározása, különös tekintettel az európai alapok bevonására a határokon átnyúló kulturális projektek számára és a partnerségek megerősítésére.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!