2009. október 14., 10:502009. október 14., 10:50
A sztori főszereplői nagyobb ellentétben már nem is állhatnának egymással: Abby tipikus careerwoman, aki producerként dolgozik egy kis televíziós csatornánál. Szinte teljes egészében a munkájának él, beosztottjait vaskézzel irányítja.
A boldogsághoz azonban ez több okból sem elég. Egyrészt a nézettségi adatok nem ütik az elvárt szintet, másrészt pedig magánéleti szempontból még ennél is sanyarúbb helyzetben van: bár világos elképzelései vannak arról, milyen az ideális férfi – erről tízpontos listát is összeállított –, az igazi valahogy nem akar útjába kerülni.
Mike ezzel szemben a jellegzetes, link macsó: reggeli műsorban oktatja ki az Abbyhez hasonlóan álomvilágban élő nőket arról, hogy az ideális férfi nem létezik, ha végre párt szeretnének maguknak, csakis a klasszikus módszerrel, ösztönösen, testi bájaik bevetésével próbálják meghódítani kiszemelt áldozatukat.
Miután kollégák lesznek, valóságos kutya-macska-harc alakul ki közöttük, mivel egyik sem hajlandó a maga igazából engedni – végül Mike fogadást ajánl Abbynek: garantálja neki, hogy a tanácsaira hallgatva végre meghódíthatja Mr. Tökéletest.
The Ugly Truth. Amerikai vígjáték, 96 perc, 2009. Rendezte: Robert Luketic. Szereplők: Gerard Butler, Katherine Heigl, Bree Turner, Eric Winter, Nick Searcy. Írta: Kirsten Smith, Karen McCullah Lutz, Nicole Eastman. Kép: Russell Carpenter. Zene: Aaron Zigman. Értékelés az 1–5-ös skálán: 3 |
A forgatókönyvírók hamisítatlanul mai Pygmalion-történetet alkottak, amelyben a „szobrászmester” Mike egy hideg, a való világgal nem sok kapcsolatot ápoló „szoborból” készül hús-vér, a testiséget a maga helyén kezelő nőt faragni.
A végkifejlet ugyan kiszámítható, ám az alapkonfliktus és a szituációs poénok olyan történetet eredményeznek, amely ennek ellenére is élvezhető. Már csak azért is, mert a romantikus komédia örve alatt néhány igencsak mély oldalvágást ejtenek a nyugati, főleg az amerikai társadalmat eluraló képmutatás, a politikai korrektség irányába.
Abby lassan rádöbben, hogy hiába épít fel magának ideális álomvilágot, a valóság úgysem hajlandó az elvárásaihoz alkalmazkodni. Hasonlóképpen tanúi lehetünk annak is, ahogy a patikamérlegen kimért, szintén ideális világot tételező, éppen ezért a nézőket eltaszító polkorrekt televíziós stílus – amelyben verbálisan senkit sem szabad megbántani, a párkapcsolatok valós problémáival való foglalkozás helyett pedig elvont pszichologizálásba fulladnak – összeomlik, amikor a keresetlen modorú, néha mocskos szájú Mike élő adásban közli: a szőke herceg nem létezik. Vagy ha mégis, nem az irodalmi klasszikusokban való jártassággal lehet elsősorban meghódítani.
Ahhoz, hogy A csúf igazság legalább kismértékben kiemelkedjék a tucatkomédiák sorából, azért elsősorban mégis Gerard Butler szükséges: a skót származású színész csípőből hozza a nagypofájú, de azért szeretetre méltó rosszfiú figuráját, és gyakorlatilag egyedül viszi el a filmet – ugyanakkor a Grace klinikából és a Felkoppintva című vígjátékból ismerős Katherine Heigl is egész tűrhetően alakítja a lassan olvadó hideg szőke főnökasszony karakterét.
A filmbe még néhány diszkrét, valóban kacagtató altesti poén – ilyen a vendéglőben működésbe lépő vibrátoros alsónemű – is belefért, de nem csupán ettől alkalmas arra, hogy az amúgy a romantikus vígjátékoktól ódzkodó férfiak is be merjenek ülni párjukkal a mozikba.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.