Nicole Kidman és Colin Firth neve kitűnően alkalmas arra, hogy becsalogassa a nézőket a moziba, mivel két kiváló színészről van szó, akiknek már a neve is garanciát jelenthet arra, hogy jó filmet látunk. Elvileg.
2014. október 28., 20:162014. október 28., 20:16
Az Amnézia című mozi ugyanis sajnálatos módon rácáfol az elvárásokra – nem mintha rossz színészi játékot látnánk benne, sőt még az alaptörténet is érdekes, de összességében olyan film kerekedett mindebből, amely nem a kimagasló nívójáról marad emlékezetes.
Az alapsztori már csak azért is érdekes, mert az amnéziás, ezért mindennap teljesen tiszta memóriával, a megelőző élményeiből semmire sem emlékező női főhős történetét vígjáték formájában már feldolgozták a Drew Barrymore és Adam Sandler nevével fémjelzett Az első 50 randi című filmben. Az Amnézia viszont vérbeli thriller annak minden műfaji sajátosságával és sztereotípiájával.
A történet főhőse Christine, a 40 éves nő, aki egy baleset következtében elvesztette a memóriáját, és mindennap újra kell tanulnia, ki ő és a körülötte levő emberek – csak azért, hogy másnapra újra elfelejtse. Férje, Ben áldozatkészen gondját viseli, és mindennap újra és újra elmeséli neki az életét. Eközben azonban egy titokzatos orvos is felbukkan, aki szigorúan Ben tudta nélkül megpróbál olyan terápiát alkalmazni, ami segíthet Christine emlékeit visszahozni. A terápia voltaképpen sikeres – csakhogy amire Christine viszszaemlékszik, az teljes mértékben felforgatja az életét.
Az alapkonfliktus tehát egészen korrektül kidolgozott, a film egy darabig egész ügyesen fokozza a feszültséget, miközben sem a főszereplő, sem a néző nem képes eldönteni, hogy a férjjel nincs valami rendjén, az orvossal vagy igazából mindkettővel.
A film borongós, baljós hangulatát a hideg színek és a külső helyszínek – ősz lévén lombjukvesztett fák, illetve a csupasz fatörzsekre rímelő oszlopok egy félhomályos mélygarázsban – is fokozzák, és egy ideig a fordulatok alapján a néző arra számít, hogy valami egészen eredeti, újszerű történet kerekedik, ami túllép a thriller-műfajon, és akár még paranormális eseményekkel is szembesülhet, hogy aztán arra kelljen eszmélnie, hogy a legsablonosabb történet kerekedik az egészből.
Külön bosszantó a film zenéje, amely a legelcsépeltebb thriller-horror zsánerekből áll össze – akárcsak az utolsó harmadában maga a film, amelynek befejezése a legkevésbé sem méltó az ígéretes kezdéshez. Ezért aztán hiába a két nagynevű színész jó alakítása, az Amnézia mindkettejük életrajzában az átlagos popcornmozik kategóriájába kerül. n Balogh Levente
Amnézia (Before I Go to Sleep) – angol thriller, 92 perc, 2014. Rendezte: Rowan Joffe. Szereplők: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong, Jing Lusi, Adam Levy. Írta: S. J. Watson regénye alapján Rowan Joffe. Kép: Ben Davis. Zene: Ed Shearmur.
Értékelés az 1–10-es skálán: 6
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!