2010. szeptember 07., 10:052010. szeptember 07., 10:05
A magyar és az egyetemes filmtörténet szempontjából egyaránt fontos műhely volt az 1913–1920 között Kolozsváron működő, Janovics Jenő alapította filmstúdió. Az alkotómunka magas színvonalát számos film és név igazolja – mondta Muszatics Péter, a CineFest kommunikációs igazgatója. Mint kifejtette, Kolozsvárott kezdte rendezői pályafutását Korda Sándor, aki később Sir Alexander Korda néven Angliában vált legendás rendezővé, és karrierje első éveiben az erdélyi városban dolgozott Kertész Mihály is, aki két évtizeddel később Michael Curtizként, az Oscar-díjas Casablanca rendezőjeként tett szert világhírnévre. Kolozsvárott dolgoztak a Dunky testvérek is, akik filmfotókat készítettek, megörökítették a kort és a filmek készítését.
A képeikből összeállított mostani tárlat anyaga ősbemutató, hiszen még soha, sehol nem volt látható ilyen formában. Muszatics Péter kiemelte: a tárlat a majd száz évvel ezelőtti korszak hangulatába, a filmek keletkezéstörténetébe enged egyedülálló bepillantást.
Barázda Eszter, a Miskolci Galéria sajtóreferense elmondta, hogy a pénteken nyíló tárlatot november 27-éig tekinthetik meg az érdeklődők. A kiállítás – amelyet Gyürey Vera, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója nyit meg – a CineFesthez kapcsolódó, a Magyar Nemzeti Filmarchívummal közösen rendezett tárlat, a Fotóhónap eseménye.
A Dunky fivérek (Dunky Kálmán 1858–1935, Dunky Ferenc 1860–1941 között élt) egyszerre három helyen tartottak fenn műtermet, és népszerű fényképészek voltak. A kolozsvári filmgyártás korszakában ők voltak a „kihívott” fotográfusok, a mai állófényképészek, standfotósok elődei. Már ekkor is készültek „werkfotók”, vagyis megörökítették a jelenetet instruáló rendezőt, és olykor a forgatás eszközeit, a kulisszákat, a díszletet is.
„A Miskolci Galéria és a Magyar Nemzeti Filmarchívum összefogásával, együttműködésével egy olyan egyedülálló fotótörténeti anyagnak adhatunk publicitást, amely eddig lappangott. A kiállítás száz darab eredeti, a Dunky fivérek szárazpecsétjével ellátott brómezüst zselatin fotográfiából, illetve az eredeti üvegnegatívok múzeumi nagyításából áll” – fejtette ki Barázda Eszter. A kiállításon bemutatott fotókból a Miskolci Galéria hatvanoldalas könyvet is megjelentet. A kiállításmegnyitó után egyébként a Balogh Gyöngyi és Zágoni Bálint szerkesztésében megjelent A kolozsvári némafilmgyártás képes története 1913-tól 1920-ig című könyvet is bemutatják.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.