Maksay Ágnes, a Lángolj és világíts című dokumentumfilm rendezője (jobbra)
Fotó: Video Pontes
Kolozsvári alkotók filmje nyerte el a Magyar Mozgókép Fesztivál legjobb zeneszerzőnek járó díját a hét végén Balatonfüreden, a Lángolj és világíts című dokumentumfilm zenéjét Selmeczi György Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester szerezte.
2021. június 28., 10:392021. június 28., 10:39
A fesztivál négy napja alatt csaknem 90 magyar alkotást vetítettek Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos elmondta, a magyar filmgyártás 120 éves évfordulója előtt tisztelegtek a fesztivál megrendezésével – írta az MTI.
Káel Csaba hangsúlyozta, a díjjal szeretnék megköszönni a művészek által nyújtott számtalan filmélményt, egyúttal a csodálatukat is igyekeznek kifejezni az elismeréssel.
A Post mortem című film négy, a Pilátus három, a Természetes fény alkotói pedig két kategóriában is nyertek. Bereményi Géza író-rendező, valamint Mécs Károly, Moór Marianna és Tordai Teri színművészek kiemelkedő pályáját is elismerte a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjjal, az ünnepélyes átadót szintén a fesztiválon tartották Balatonfüreden.
Maksay Ágnes és Filep Farkas filmje bepillantást enged a ma is Zirchez tartozó dallasi apátság és iskola ünnep- és hétköznapjaiba. A filmben a történelmet író, intézményalapító magyar atyák vallanak a múltról, tanítványaik – köztük a mai dallasi apát – a magyar gyökerekből kinőtt jelenről és jövőről. A filmet Maksay Ágnes rendezte.
A VideoPontes stúdió vezetője mellett a film másik két kolozsvári alkotója, operatőre Filep Farkas és László Loránd, a producer Lajos Tamás, gyártó a budapesti Film Positive Kft. Maksay Ágnes a hétvégi díjátadó után elmondta, rengeteg oka van annak, hogy Selmeczi György írta a zenét, és ez az okok egyformán fontosak.
“Szeretem a zenéjét, legyen szó az általa komponált misékről vagy filmzenékről. Az egyházzene mindig is szívügye volt Selmeczinek, tehetségét és tudását szereti a vallás és az egyház közegében érvényre juttatni, mégpedig belső késztetésből. Nem ugyanaz a generáció vagyunk, de mégis ugyanazon az értékrenden nevelkedtünk, mindkettőnk életében a kolozsvári polgári és keresztény értékrend volt a meghatározó, és az ma is” – mondta Maksay Ágnes.
Selmeczi György Európa számos országában bemutatkozott már karmesterként, zongoraművészként és zeneszerzőként.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!