2009. április 09., 23:062009. április 09., 23:06
A művészet csak akkor igaz, ha a lét valamely addig ismeretlen részecskéjét tárja fel – mondta Milan Kundera cseh író szavaival Szilágyi Aladár, aki szerint Koháry tájképei, csendéletei már-már hétköznapi témákat dolgoznak fel: az erdőben kanyargó ösvény, a pusztaság fölött szinte függő hatalmas, súlyos felleg vagy éppen egy vörös naplemente mindenki számára ismert képek. A festő virtuozitásával azonban a pillanat varázsát idézi meg, magát az időtlenséget – fogalmazott a méltató.
Az akvarellisztika a festészet, talán az egész képzőművészet legnehezebb ága, olajjal ugyanis könnyű több réteget egymásra felvinni, amíg olyan nem lesz a kép, amilyennek a festő elképzelte – vallotta a művész. „A vízfestmény azonban olyan, mint egy szaltó: az ember nekifut, ugrik, földet ér, és ha sikerült, az egy akvarell. Ha nem sikerült, nincs festmény. Hibás képet csinálni bűn” – magyarázta Koháry. A lassan nyolcvanéves művész életének első negyven évében egyáltalán nem festett. Koháry Debrecenben lett orvos, majd 45 évig, nyugdíjazásáig Kabán szolgált körorvosként. Munkája mellett nem volt ideje, lehetősége az alkotómunkára.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.