Fotó: Barabás Zsolt
2009. október 08., 09:252009. október 08., 09:25
Moliere A mizantróp című darabjával kezdi az idei évadot a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház pénteken. Az előadás a teátrum és a budapesti Égtájak Iroda közös produkciója, ezért a hivatalos bemutatóra október 19-én Budapesten, a Thália Színház nagytermében kerül sor.
Első alkalom, hogy a határon túli színházak utaztatásával is foglalkozó művelődési iroda anyagilag is támogatja a színházat. A darab rendezője, Bocsárdi László teátrumigazgató elmondta, azért esett a választása erre a darabra, mert a mű mondanivalója most is érvényes, a nálunk húsz éve alakuló rendszer ellentmondásaira hívja fel a figyelmet. A kapitalizmus világában az emberek közötti szolidaritás, barátság helyett már a karrierizmus, a versengés a meghatározó, az érvényesülés bajnokai a példaképek.
Moliere szövege a polgári társadalom szellemesen megfogalmazott látlelete, élesen rögzíti a dilemmát, hogy mi történik azzal, aki nem tud részt venni a körülötte zajló versenyben, és ha mégis részt vesz, mi történik a szabadságával, önbecsülésével. A legérettebb, a kortársai szerint is legjobban megírt Moliere-darab kíméletlenül őszinte. Két vonalon halad: egyrészt a férfi és a nő közötti kapcsolat feloldhatatlan ellentmondásait ábrázolja rendkívül szemléletesen és drámaian, másrészt az önmagát szabadnak valló, méltóságteljes ember konfliktusát a beilleszkedésre kényszerítő környezettel.
„Ez a két szál szerencsésen fonódik össze, ellenpontozza egymást az eddig megírt egyik legfontosabb drámai szövegben” – fogalmazott Bocsárdi. Pálffy Tibor Alceste szerepét alakítja, és a szerep kedvéért haját és szakállát is levágatta. A színművész szerint a darabban nagy hangsúly van a szövegen, de ettől függetlenül mozgalmas előadásról van szó, senki nem fog unatkozni. Izgalmas, szép játék és keresgélés volt a próba, a szöveg mellé rendelni a cselekményt, az indulatokat, az érzelmeket.
Sokat lehet kacagni, ajánlja az előadást Pálffy, mert pontos képet nyújt a kor erkölcseiről, a szerelem útvesztőiről, az emberi gyarlóságról. Az előadás sikerét világítástervezés segíti. Bányai Tamás világítástervező már több romániai és magyarországi színházi produkcióban dolgozott együtt Bocsárdi László rendezővel.
A Moliere-darabbal sajátos koncepciót próbálnak megvalósítani, olyan térben, ahol a világításnak nagyon árnyaltnak kell lennie, magyarázta Bocsárdi. Bányai Tamás segítsége azért is fontos, mert a helyi technikai személyzettel folyamatosan konzultál, így lehetőségük van arra, hogy tanuljanak tőle.
A pénteki előadás egyben ünnepi alkalom, Szabó Béla csíkszeredai főkonzul átadja Bocsárdi Lászlónak a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, amelyet kiemelkedő színházi tevékenységéért érdemelt ki. A színház rendező-igazgatója augusztus 20-a alkalmából kapta meg a kitüntetést Sólyom László államfőtől.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.