2009. június 17., 10:022009. június 17., 10:02
A május 11-én kezdődött Barokk év 2009 négyfordulós on-line vetélkedőt abból az alkalomból szervezték meg, hogy 250 évvel ezelőtt fejeződött be a legszebb vásárhelyi barokk épület, a Toldalagi-palota építése.
A Lázok Klára történész, a Teleki Téka munkatársa, Fülöp Otília, a Sapientia – EMTE marosvásárhelyi adjunktusa, Orbán János művészettörténész és Nagy J. Attila műépítész alkotta zsűri húsz csapatból választotta ki a nyerteseket. A Barokk év honlapján hozzászólásokat is be lehetett küldeni, a közönségszavazáson összesen 32 785 voks gyűlt össze. Gáspárik Attila a Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem rektora, a Barokk év rendezvény fő védnöke elmondta: „e barakk korszakban” figyelemre méltó a tanulók lelkesedése. Marosvásárhelyen kevés a barokk épület, a fennmaradt barokk stílusú tárgy, de ami van, azt megbecsülik.”
A zsűritagok külön értékelték a négy hétig tartó verseny egyes szakaszainak az eredményeit, minden versenyszám legjobbja különdíjban részesült. Az első hét feladata az volt, hogy a versenyzőknek olyan filmeket kellett válogatniuk, kommentálniuk, amelyekben barokk jegyek fedezhetők fel. Lázok Klára elmondta, a dolgozatok értékelésekor arra figyeltek, hogy azok önálló munkák legyenek. A második héten marosvásárhelyi barokk tárgyakat kellett keresniük a fiatal versenyzőknek.
Orbán János művészettörténész szerint nem minden leírt műtárgy barokk stílusú, de egyes leírások igen figyelemreméltóak. A Nyakatekert Okoskodók csapat Árva Bethlen Kata Bethlen Anikó grófnő tulajdonában lévő mozsarát mutatta be, de a leírt műtárgyak között értékes bútorok, 18. századi ötvösmunkák is szerepeltek. A harmadik héten a versenyzők saját készítésű barokk plakátokkal versenyeztek, majd a negyedik hét programjában barokk stílusú szépirodalmi szövegeket elemeztek a csapatok.
Az összesítésben a fődíjat, egy nyolcnapos olaszországi nyaralást a Bolyai Farkas Gimnázium Nyakatekert Okoskodók csapata nyerte. A második díjat, négy ingyenes belépőt a Félsziget Fesztiválra a Ventosa Caterva csapat, míg a 2009–2010-es évadra szóló Stúdió Színház-bérletet a harmadik helyezett Kukucska csapat vihette haza.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.