2009. május 14., 10:422009. május 14., 10:42
A tárlatnyitóra eljött a szarvasi Ruzicskay György Közalapítvány néhány képviselője is. Reszkető Péter kuratóriumi elnök elmondta: a művész pályafutása a bihari megyeszékhelyről indult, itteni és szarvasi mecénások támogatásával jutott ki Olaszországba, Franciaországba, Ausztriába tanulmányait folytatni. Szarvason hosszas gyűjtést követően idén március tizenötödikén sikerült felállítani a festő szobrát is. Azokat a képeket, amelyeket most elhoztak a galériába, tavaly ősszel Kishegyesen is kiállították már, ám Nagyváradon nem kevesebb mint 64 éve nem láthatta őket a művészetkedvelő közönség.
Tasnádi Attila művészettörténész megnyitóbeszédében Várad szerepét méltatta a művész pályájának elindításában. „Jó szemű kritikusok méltatták Ruzicskayt Nagyváradon” – fogalmazott, majd egy korabeli újságcikkből idézve elmondta: szociális érzékenységét az Adyéhoz hasonlították. Ruzicskay pályája kezdetén tájképekkel foglalkozott, „a művésznek azonban univerzálisan kell gondolkodnia” – fejtette ki Tasnádi. Hozzátette: a festőművész számára ebben nagy segítség volt a nagyváradi környezet. „Mint a legtöbb klasszikus mestert, őt is az idő igazolta” – zárta mondandóját a művészettörténész.
Előző nap a várbeli M. M. Várgalériában két hajdúszoboszlói képzőművész, Kátay Gyula és Kohári Tibor mutatkozott be, műveiket Holló Barna nagyváradi grafikus méltatta.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.