Clint Eastwood a 2021-es Cry Macho című filmjében
Fotó: Warner Bros. Pictures
A filmtörténet megkerülhetetlen alakja a 94 éves Clint Eastwood, aki színészként és rendezőként, a kamera mindkét oldalán maradandót alkotott. A négyszeres Oscar- és háromszoros Golden Globe-díjas művész munkásságából válogat október 12-től négy szombat estén a Duna.
2024. október 08., 21:582024. október 08., 21:58
Clint Eastwood egy rendezői munkája mellett három olyan filmjét tűzi műsorára a Duna, amelyben a direktori szerep mellett a főhőst is megformálja. Rendezői bemutatkozása volt az 1971-ben készült Játszd le nekem a Mistyt! című thriller, amelyet október 12-én 22:25-től láthatnak a Dunán.
Telefonos kívánságműsorában gyakran hívja egy bársonyos női hang, aki mindig ugyanazt a felvételt, a Mistyt kéri. Végül egy bárban személyesen is összefutnak, és a nő lakásán kötnek ki. A férfi könnyed kalandként kezeli az esetet, és megpróbál rövid úton megszabadulni a nőtől, aki azonban betegesen követi minden lépését. A démoni szerető szerepében Jessica Walter látható.
Clint Eastwood szintén rendezőként és főszereplőként is jegyzi az október 19-én 22:30-tól látható, a kémfilmek jellegzetességeit is felmutató Bosszú az Eiger csúcsán című fordulatos akciófilmet. Az 1975-ös alkotás Hemlock történetét meséli el, aki civilben művészettörténet tanár, ám arról senki nem tud, hogy egy titkosszolgálat ügynöke. Éppen fel akar hagyni a küldetésekkel, és az utolsó megbízatására készül, amelyben kivételesen nem az anyagiak, hanem a barátja haláláért érzett bosszúvágy vezérli.
Igaz történeten alapuló krimit rendezett 2008-ban Elcserélt életek címmel Clint Eastwood. Az amerikai filmdráma 1928-ban Los Angelesben játszódik és egy olyan asszonyról szól (Angelina Jolie), aki ráébred, hogy fia eltűnése után egy hasonmást kapott vissza. Mikor kérdőre vonja a hatóságokat, alkalmatlan anyának bélyegzik, és őrültnek nyilvánítják. Az események a Wineville-i tyúkketrec-gyilkosságokhoz kapcsolódnak, egy emberrablási és gyilkossági ügyhöz, amelyre 1928-ban derült fény. Az Elcserélt életek olyan témákat vizsgál, mint a nők jogainak elfojtása és a politikai körök korrupciója. A filmet október 26-án 22 óra után nézhetik meg a Dunán.
Második rendezői munkáját és első westernjét tette le az asztalra ezzel a filmmel Clint Eastwood, aki a főszerepet is alakítja benne. Művével két rendező, az olasz Sergio Leone és az amerikai Don Siegel előtt tiszteleg. Nemcsak sokat tanult tőlük, de ez a két filmrendező tette ismertté őt, hiszen számos filmjükben játszott. A Fennsíkok csavargójában titokzatos idegent formál meg, aki úgy tűnik, pénzért árulja a pisztolyát. Egy kisváros lakói felbérelik, hogy számoljon le az őket fenyegető banditákkal, senki sem sejti, hogy ez esetben nem érdektelen kívülálló: neki is akad számolnivalója a gonosztevőkkel és a város lakóival is.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!