Fotó: Bíró Márton
Portugál mozgásszínházi előadással, valamint a bolgár Ivo Dimchev performanszával ért véget vasárnap este a 9. Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó, a TESZT.
2016. május 30., 19:492016. május 30., 19:49
A nyolcnapos fesztivál legnagyobb erőssége a meghívott előadások szinte kivétel nélkül kiemelkedő szakmai színvonala volt, amely nem csupán minőségi kikapcsolódást, hanem a színházi élmény továbbgondolásának lehetőségét is biztosította a temesvári közönség számára. Talán ennek is köszönhető, hogy a találkozó minden programja kimagasló látogatottságnak örvendett, a fáradhatatlan fesztiválközönség gyakran éjszakába nyúlóan elemezte a látottakat a színház bejárata körül rögtönzött közös térben.
A meghívott produkciók fő irányvonala, ahogy az az előadások utáni beszélgetéseken többször is elhangzott, társadalmi és személyes érzékenységünk megerősítése volt. A fesztivál második felében főként olyan előadásokat láthattunk, amelyekben személyes, családon belüli viszonyainkba tekinthettünk be – ez másfajta, bensőségesebb tapasztalatot jelentett az első napokban látható, inkább a társadalmi felelősségvállalásra sarkalló produkciókhoz képest.
A zágrábi Horvát Nemzeti Színház Királyok vagyunk, nem emberek című előadása szabálytalanságában is tökéletes nyelvet teremtett: mintegy 150, különböző korú gyermekkel készült interjú jelentette a produkció kiindulópontját. A felnőtt színészek által már-már szenvtelen precizitással előadott gyermekbeszéd megrendítő tükröt tartott napjaink társadalmának, felidézve ugyanakkor a gyermek üdítően friss nézőpontját is.
A kolozsvári GroundFloor Group által az Ecsetgyárban létrehozott Parental Ctrl című előadás az Y generáció és szüleik kapcsolatát boncolgatta különböző kortárs médiumok (vetítés, greenbox, dalok) segítségével. Sinkó Ferenc rendezése három lány szemszögéből mutatja meg a szülő-gyerek kapcsolat hétköznapi pillanatait, finom hangsúlyt fektetve a kölcsönös elfogadás fontosságára.
Szintén az apa-lány viszony volt a témája az olaszországi Leccéből érkezett Koreja Színház Az apa szó című előadásának. A színpadon hat, különböző nemzetiségű (macedón, bolgár, lengyel és olasz) színésznő vall megrendítő őszinteséggel az apjával való kapcsolatáról. A történetek hátterében sorra felvillannak kelet-európai rendszerek és rendszerváltások is, mégis főként az elmesélt személyes élmények teszik igazán átélhetővé az előadást.
Szombaton, a fesztivál utolsó előtti napján a magyarországi társadalmi helyzetet tematizáló előadásé volt a tér: a Schilling Árpád rendezte A harag napja a magyarországi egészségügy helyzetének javításáért síkraszálló Sándor Mária nővér történetét véve alapul a társadalomnak kiszolgáltatott kisember sorsának már-már szükségszerű ellehetetlenülését mutatja meg. A nagyszerű színészi alakítások hétköznapi kegyetlenségeinkre és a személyes felelősség elhárításának veszélyességére világítottak rá.
Az aktív szerepvállalás kérdését szellemesen komoly formában vetette fel a brüsszeli 7 Promises (7 ígéret) című előadás. A két előadó arra kérte fel ugyanis a közönséget, hogy az általuk javasolt hét fogadalom bármelyikét vállalják fel – egy shot vodkáért cserébe. Így történt, hogy a közönség jó része megfogadta, egy hétig vásárol a helyi piacon, csak turkálóból vesz ruhát egy hónapig, nem eszik húst, vagy éppenséggel csendben tölt el egy egész napot. Elmondható tehát, hogy amenynyiben mindenki megtartja ígéretét, az előadás – s így a fesztivál is – tevékenyen járult hozzá környezetünk egy kicsivel jobbá tételéhez.
Balázs Nóra
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!