Baász Imre A Föld sebei (Tilalmak) című alkotását is kiállítják
Fotó: Erdélyi Művészeti Központ
Az IttMást – Romániai magyar művészet 1975 és 1989 között című kiállítást nyitja meg pénteken 18 órakor a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Művészeti Központ. Az intézmény évzáró tárlatát Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész nyitja meg, rajta kívül Madaras Péter is kurátor.
2021. december 16., 12:192021. december 16., 12:19
A kiállító művészeket és a közönséget Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere és Bordás Beáta, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője köszöntik.
A SzocRelatív című, 1945 és 1965 közötti, valamint a Felezőidő2 című, az 1965 és 1975 közötti erdélyi magyar művészetet bemutató, időrendiségben, de tematikailag is rendszerező kiállítások után, az IttMást a kommunista diktatúra utolsó időszaka képzőművészetének újító törekvéseit fogja át.
Az IttMást című kiállítás azokat az 1975 és 1989 között alkotó romániai magyar művészegyéniségeket, művészcsoportokat és műveiket ajánlja a közönség figyelmébe, akik annak idején a hivatalos kulturális elvárástól, ízléstől és ideológiától eltértek.
A kiállításon szereplő képzőművészek arra törekedtek, hogy formailag, továbbá tartalmilag is lehetőleg autonóm, de az európai képzőművészet idejéhez igazított, a neoavantgárd, a transzavantgárd és más kortárs irányzatokhoz kapcsolódó műveket hozzanak létre.
Kiállító művészek
Ábrahám Jakab, Ady József, Albert László, Antik Sándor, Aranyossy György, Baab József Bumbi, Baász Imre, Bartha József, Bertalan István, Biró Gábor, Bocskay Vince, Bocz Borbála, Bunuș Ioan, Butak András, Deák Barna, Deák M. Ria, Diénes Attila, Dobribán Emil, Egyed Judit, Elekes Károly, Erdei Gy. Zoltán, Ferenczi Károly, Garda Aladár, Gerendi Anikó, György Csaba Borgó, Irsai Zsolt, Jakabos Olsefszky Imola, Jakobovits Márta, Jakobovits Miklós, Jánosi Antal, Jecza Péter, Jovián György, Kacsó István, Kancsura István, Katz András, Kazar Vasile, Kazinczy Gábor, Kerekes Gyöngyi, Kis Béla, Kocsis Előd, Koncz István, Kosztándi Jenő, Kovács Károly, Kuti Dénes, Mattis – Teutsch Waldemar, Miklósi Dénes, Molnár László, Nagy Árpád Pika, Nagy Pál, Onucsán Miklós, Orth István, Pusztai Péter, Rákosfalvy Zsuzsi, Simó Enikő, Simon Sándor, Sipos László, Szabó Zoltán Judóka, Szilágyi Varga Zoltán, Szörtsey Gábor, Tamás Anna, Tamás Klára, Tóth László, Ujvárossy László, Ütő Gusztáv.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!