A tudományos ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye lesz a Mikó-emlékkő avatása a kolozsvári Mikó-kertben
Fotó: eme.ro
Az erdélyi magyar tudományosság fóruma kíván lenni A Magyar Tudomány Napja Erdélyben című rendezvénysorozat, amelyet immár huszadik alkalommal szervez meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME). Az értekezéssorozatot a virtuális térben tartják pénteken és szombaton.
2021. november 18., 13:572021. november 18., 13:57
2021. november 18., 14:062021. november 18., 14:06
Huszadik alkalommal szervezi meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvényét, amelyet ezúttal Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz címmel hirdettek meg. A kétnapos rendezvényen – melyre idén november 19–20-án kerül sor – online módon vehetnek részt az érdeklődők. Az EME 2002-ben csatlakozott a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudomány Ünnepe című rendezvénysorozatához, azóta évi rendszerességgel megszervezik ezt a konferenciát.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben időpontja hagyományosan a november 23-ához legközelebb eső hétvége, a szervezők ezzel is emlékeznek az EME 1859-es alapító közgyűlésére. Az idei eseménnyel a konferencia első megszervezésének 20. évfordulóját is ünneplik. Az ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye a Mikó-emlékkő avatása a kolozsvári Mikó-kertben. A rendezvény fővédnöke Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
A Mikó-emlékkövet az EME eredetileg a két évvel ezelőtti rendezvényen, az egyesület fennállásának 160 éves évfordulóján szerette volna felavatni, azonban az adminisztratív akadályok miatt erre akkor nem kerülhetett sor.
A megnyitó részeként köszöntőbeszédek és ünnepi plenáris előadások hangzanak el, melyre idén is fiatal erdélyi kutatókat kértek fel a szervezők. A plenáris előadássorozatot Erdei Anna immunológus, akadémikus, az MTA főtitkárhelyettes ünnepi előadása nyitja meg, címe: Járvány elleni védelem az egyén és a társadalom szintjén. A konferencia második részében az EME szakosztályai és fiókegyesületei tartják meg a saját tudományterületük és régiójuk aktuális kérdéseit felvető, elemző konferenciájukat, melyre a rendezvény második napján, szombaton kerül sor.
A rendezvénysorozat egyik fő célkitűzése, hogy az erdélyi magyar tudományosság fóruma legyen.
Plenáris előadást tart többek közt Székely István Gergő politológus, a Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (ISPMN) munkatársa, előadásában az erdélyi magyar közösség helyzetét tárgyalja a romániai kisebbségpolitikai rezsimben. Molnár Katalin kertészmérnök, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának munkatársa bemutatja a termesztéstechnológiák intenzivizálását a növények védekező mechanizmusát indukáló kezelőanyagok alkalmazásával.
Kovács Zsolt biokémikus, orvos genetikus a marosvásárhelyi „George Emil Palade” Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem Biokémiai Tanszékének munkatársa előadásában a molekuláris biológia helyét vizsgálja az onkológiai kutatásban és kezelésben. W. Kovács András történész, az Erdélyi Múzeum-Egyesület kutatója a nemesi megyéknek a középkori Erdélyben betöltött szerepéről és működéséről tart előadást.
Boér Máté nyelvész, hungarológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Hungarológiai Doktori Iskolájának doktorandusza azokról a nyelvi dilemmákról beszél, melyek a 18. század végének oktatásmódszertani vitáit jellemezték. András Endre mérnök-informatikus, a Petrozsényi Egyetem docense előadásában a bányagépek szerkezeti elemeinek és működési folyamatainak modellezését és szimulációját mutatja be.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!