A tudományos ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye lesz a Mikó-emlékkő avatása a kolozsvári Mikó-kertben
Fotó: eme.ro
Az erdélyi magyar tudományosság fóruma kíván lenni A Magyar Tudomány Napja Erdélyben című rendezvénysorozat, amelyet immár huszadik alkalommal szervez meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME). Az értekezéssorozatot a virtuális térben tartják pénteken és szombaton.
2021. november 18., 13:572021. november 18., 13:57
2021. november 18., 14:062021. november 18., 14:06
Huszadik alkalommal szervezi meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvényét, amelyet ezúttal Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz címmel hirdettek meg. A kétnapos rendezvényen – melyre idén november 19–20-án kerül sor – online módon vehetnek részt az érdeklődők. Az EME 2002-ben csatlakozott a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudomány Ünnepe című rendezvénysorozatához, azóta évi rendszerességgel megszervezik ezt a konferenciát.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben időpontja hagyományosan a november 23-ához legközelebb eső hétvége, a szervezők ezzel is emlékeznek az EME 1859-es alapító közgyűlésére. Az idei eseménnyel a konferencia első megszervezésének 20. évfordulóját is ünneplik. Az ünnepségsorozat kiemelkedő eseménye a Mikó-emlékkő avatása a kolozsvári Mikó-kertben. A rendezvény fővédnöke Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
A Mikó-emlékkövet az EME eredetileg a két évvel ezelőtti rendezvényen, az egyesület fennállásának 160 éves évfordulóján szerette volna felavatni, azonban az adminisztratív akadályok miatt erre akkor nem kerülhetett sor.
A megnyitó részeként köszöntőbeszédek és ünnepi plenáris előadások hangzanak el, melyre idén is fiatal erdélyi kutatókat kértek fel a szervezők. A plenáris előadássorozatot Erdei Anna immunológus, akadémikus, az MTA főtitkárhelyettes ünnepi előadása nyitja meg, címe: Járvány elleni védelem az egyén és a társadalom szintjén. A konferencia második részében az EME szakosztályai és fiókegyesületei tartják meg a saját tudományterületük és régiójuk aktuális kérdéseit felvető, elemző konferenciájukat, melyre a rendezvény második napján, szombaton kerül sor.
A rendezvénysorozat egyik fő célkitűzése, hogy az erdélyi magyar tudományosság fóruma legyen.
Plenáris előadást tart többek közt Székely István Gergő politológus, a Kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (ISPMN) munkatársa, előadásában az erdélyi magyar közösség helyzetét tárgyalja a romániai kisebbségpolitikai rezsimben. Molnár Katalin kertészmérnök, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának munkatársa bemutatja a termesztéstechnológiák intenzivizálását a növények védekező mechanizmusát indukáló kezelőanyagok alkalmazásával.
Kovács Zsolt biokémikus, orvos genetikus a marosvásárhelyi „George Emil Palade” Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány és Technológiai Egyetem Biokémiai Tanszékének munkatársa előadásában a molekuláris biológia helyét vizsgálja az onkológiai kutatásban és kezelésben. W. Kovács András történész, az Erdélyi Múzeum-Egyesület kutatója a nemesi megyéknek a középkori Erdélyben betöltött szerepéről és működéséről tart előadást.
Boér Máté nyelvész, hungarológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Hungarológiai Doktori Iskolájának doktorandusza azokról a nyelvi dilemmákról beszél, melyek a 18. század végének oktatásmódszertani vitáit jellemezték. András Endre mérnök-informatikus, a Petrozsényi Egyetem docense előadásában a bányagépek szerkezeti elemeinek és működési folyamatainak modellezését és szimulációját mutatja be.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!