Fotó: Boda Gergely
2007. november 12., 00:002007. november 12., 00:00
A zsűri – Darko Bakliza horvát és Laura Beldiman román rendező, Demeter András színművész, Radu Vasile Igazság vizuális művész, Kőrösi Zoltán író, Hrvoje Laurenta horvát újságíró és Mészáros Péter filmrendező – nehezen hozott döntést. Kőrösi Zoltán elmondta, a versenyprogramban számos, mesterségbeli tudásról tanúskodó film szerepelt – díjat viszont csak meghatározott számban ítélhettek oda.
Az idei díszvendég Horvátország több alkotással is bemutatkozott, a versenyfilmek mellett több nagyjátékfilm szerepelt a programban. Drazen Zarkovic és Pavo Marinkovic Tresette – Egy sziget története című filmjében egy isten háta mögötti dalmát szigeten kártyázó négy barát közül az egyik meghal, és a megfelelő embert keresik a helyére – akit a pap, a rendőr, a falu bolondja és egy idegen közül kell kiválasztaniuk. Keresés közben ismerkednek meg a sziget lakóival és féltve őrzött titkaikkal. Antonio Nuic Minden ingyen című alkotása egy boszniai kisváros egyik lakójáról szól, akinek az életén mit sem változtatott a háború, barátaival tölti idejét a szüleitől örökölt lakásban. Barátai elvesztése után a főszereplő mindent elad, hogy városról városra haladva, mindenhol csak egy napot töltve, italt fizessen a helyieknek. Az egyik városban találkozik egy lánynyal, akibe szerelmes lesz – elhatározását megszegve egy második napot is a városban tölt. A kuriózumnak számító horvát filmek mellett idén is sok magyar alkotás szerepelt a programban: Kapitány Iván Kútfejek, Jancsó Miklós Ede megevé ebédem, Szász János Ópium, valamint Rohonyi Gábor Konyec című filmje. A helyszín – a színház nagy- és kisterme – több alkalommal szűkösnek bizonyult. Nagy érdeklődés övezte a kiegészítő programokat is: Hobo és Nagy Szabolcs, a Tapinarii együttes, valamint a Bohém Ragtime Jazz Band koncertjét.
A. E.
Az Alter-Native fesztivál díjai
Nagydíj: Rodeon Brodsky (Izrael): Tolya
Alter-Native Díj: Radu Gabrea filmrendező és Buglya Sándor rendező, producer
A zsűri különdíja: Bartosz Paduch (Lengyelország): X2, Davor Medurecan és Marko Mestrovic (Horvátország): Silencium
Simó Sándor-emlékdíj a legjobb első filmért: Gabe Ibanez (Spanyolország): Machina (A gép)
A Radio România Cultural díja: Szirmai Márton (Magyarország): Szalontüdő
A Román Nemzeti Filmintézet díja: Erez Tadmos és Guy Nattiv (Izrael): Offside
Marosvásárhely város díja: Artem Szukarev és Nyikita Ratnyikov (Ukrajna): On the Edge
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.