2010. szeptember 29., 09:562010. szeptember 29., 09:56
„Romániának nem kedvez ez a helyzet. Olyan személyek, akik a diktatúra kiszolgálói voltak, kapcsolataik révén behálózzák az országot, és olyan pozíciókat foglalnak el a romániai társadalomban, amelyeket egyenes gerincű, demokratikusan gondolkodó embereknek kéne elfoglalniuk, akik többre lennének képesek” – tette hozzá az írónő.
Az írónő Atemschaukel című, legutóbbi regényének főhőse Oskar Pastior erdélyi szász költő, író, akit a Szekuritáté beszervezett. Herta Müller elmondta: Pastiornak nem volt más lehetősége. A költőt 1954-ben a Szovjetunióba deportálták, ahol munkatáborokban dolgozott. „Amikor hazatért, írt néhány verset a lágerről. A Szekuritáté emberei egy összetört embert környékeztek meg. Ha nem fogadta volna el az ajánlatukat, börtönbe zárják” – mondta az írónő, aki szerint minden besúgó esete más, meg kell vizsgálni az együttműködés körülményeit, és azt, hogy milyen jelentéseket adott az illető.
Az írónő azt is elmondta, hogy az irodalmi Nobel-díj csak külsőségekben változtatta meg az életét. „Anynyi változott, hogy amikor Romániába jövök, sajtókonferenciákat kell tartanom, a magánéletemben azonban nem változott semmi” – fogalmazott Herta Müller, bevallva, hogy a díj megnyerése óta nem írt semmit, mert el kell telnie néhány évnek egy regény befejezésétől, amíg elkezd egy újabb könyvön dolgozni. Arra a kérdésre, hogy mi a legkedvesebb emléke Romániával kapcsolatban, az írónő nem válaszolt, azonban beismerte, hogy szereti a miccset és a zakuszkát, és néhány csodálatos embert is ismer az országból, akikhez igaz barátság fűzi. „Ha több olyan ember élne itt, mint ők, ez az ország nem itt tartana” – fogalmazott. Herta Müller kedden Bukarestben részt vett a Humanitas Könyvkiadónál román nyelven megjelent két regényének bemutatóján.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.