Fotó: Balázs Katalin
Harminckét alfalvi vagy a faluból elszármazott alkotó művei képeznek állandó kiállítást a Gyergyóalfalvi Képzőművészek Galériájában. Balázs József, a képzőművészek egyike elmondta, több mint harmincéves álom vált valóra vasárnap, a galéria felavatásakor.
2016. május 09., 19:482016. május 09., 19:48
Mint mondta, Gál Mihállyal, a Sövér Elek Alapítvány elnökével rég felvetették már, hogy galéria kellene az itteni művészek alkotásainak. Az álom megvalósulásához hozzájárult a jelenleg Csíkszeredában élő Márton Árpád is (képünkön balra), aki huszonnyolc alkotását adományozta szülőfalujának.
A polgármesteri hivatal tőszomszédságában ennek a nagyvonalú adománynak köszönhetően nyílt meg a Márton Árpád-képtár. Majd a Sövér Elek Alapítvány pályázati pénzek, mecénások, valamint az önkormányzat támogatásának felhasználásával az épület többi részét is kiállítások befogadására alkalmassá tette, így a Márton Árpád műveit bemutató képtár mellett kialakították a Gyergyóalfalvi Képzőművészek Galériáját, az ingatlan alsó szintjén pedig létrejött a Pincegaléria. Az ötezer lelkes kis gyergyószéki településen így vasárnap egyből három galériát is avattak.
Az avatóünnepségen a 75 éves Márton Árpád – akinek 28 képe a kezdeti lendületet adta – diákkoráig ment vissza az időben, amikor a marosvásárhelyi művészeti iskolába felvételizett, ahol azt mondták neki, Alfalu sok értékes művészt adott, e településre szégyent hozni nem szabad. „Akkor megfogadtam, szégyent nem hozok a falumra akkor sem, ha nyújtópadon hoznak haza. Azóta is így élek: a falumra és a nemzetemre szégyent nem hozhatok. Mert itt, a templomkertben van egy felirat” – fogalmazott, utalva a márványba vésett felszólításra: „Ember, vésd szívedbe, hogy ez a föld mindig székely volt, és az is marad”.
Az ünnepséget közös ebéddel zárták az eseményre hazaérkező képzőművészek és helybéliek. A galériák ajtaja már hétfőtől nyitva áll mindenki előtt, az épületbe költözik egy időre a helyi könyvtár is, így akik olvasnivalóért térnek be, azok is megcsodálhatják a kiállításokat.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!