2009. november 10., 10:072009. november 10., 10:07
Harmadik alkalommal szervez Magyar Filmhetet Bukarestben a Magyar Kulturális Intézet a Román Kulturális, Vallásügyi és Nemzeti Örökség Minisztériumával közösen. A november 14-éig tartó vetítéssorozat tegnap hét órától kezdődött Pálfi György Nem vagyok a barátod című filmjének vetítésével.
A Magyar Filmhét keretében lesz egy magyar filmplakátkiállítás, emellett a szervezők igyekeztek bemutatni a legfrissebb magyar filmeket, a programot idén dokumentum- és rövidfilmek vetítésével egészítve ki.
A nagyjátékfilmek tematikája változatos, a szervezők megpróbáltak átfogó keresztmetszetet bemutatni az utóbbi két év magyar filmterméséből: lesz improvizációs film (Nem vagyok a barátod), negatív utópia (Adás), vígjáték (Príma Primavéra, Valami Amerika 2) és dráma (Intim fejlövés, Varga Katalin). A nagyjátékfilmeket Radu Igazság, a bukaresti Művészeti Egyetem tanára mutatja be estéről estére.
„A romániai és magyarországi filmesek együttműködése nagyon fontos, akár más területek alkotói, a két ország filmesei is jól megértik egymást, a romániai közönség pedig érdeklődik a magyar filmek iránt. A Magyar Filmhetet harmadszor rendezik meg Bukarestben, de ezt a programot mindenképpen folytatni kell” – nyilatkozta Theodor Paleologu kulturális miniszter a rendezvény tegnap délelőtti sajtótájékoztatóján.
Bretter Zoltán, a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet igazgatója kifejtette, a rendezvény lehetőséget kíván biztosítani arra is, hogy a romániai közönség találkozhasson a magyarországi filmkészítőkkel. Így a közönségnek és a sajtónak alkalma lesz a filmhét idején a meghívott vendégekkel beszélgetni a vetítéseket követő közönségtalálkozókon.
A tegnapi vetítés után a Nem vagyok a barátod című film három színésze: Fátyol Kamilla, Szülek István és Gosztonyi Csaba találkozott a közönséggel. Az Intim fejlövés című film kapcsán a rendezőt, Szajki Pétert lehet majd kérdezni, míg Spáh Dávid két filmről fog beszélni: az általa rendezett Fordítva című kisjátékfilmről és a Valami Amerika 2-ről, melynek rendezőasszisztense volt.
A Magyar Filmhét befejezéseként bemutatják a számos filmszemlén sikereket elért első angol–román–magyar koprodukciót, az angol Peter Strickland Varga Katalin című filmjét, melyet november 13-ától a bukaresti mozikban láthat a közönség. A Magyar Filmhét mindegyik vetítése ingyenes.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.