Tárlatvezetés a Victor Brauner-kiállításon
Fotó: Román Nemzeti Művészeti Múzeum
Raluca Turcan kulturális miniszter kedden bejelentette: elemezni fogja a bukaresti Művészeti Múzeum műtárgyainak származását, hogy ellenőrizze az alkotások eredetiségét, miután a sajtóban felröppent a feltételezés, miszerint a Victor Brauner-tárlaton hamisítványokat is kiállítottak.
2024. január 23., 18:542024. január 23., 18:54
2024. január 23., 18:562024. január 23., 18:56
„Ez olyan, mint a korrupció gyanúja: ha valaki azt állítja, hogy valaki hibázott, akkor be kell bizonyítania, hogy az illető hibázott. Nem szerencsés a nyilvánosság előtt vitatkozni azon, hogy egy intézmény eredeti műtárgyakat állított-e ki. Ez nincs rendben” – nyilatkozta újságírói kérdésre válaszolva a tárcavezető. Turcan arról biztosította a közvéleményt, hogy a szakemberek ellenőrizni fogják, „van-e bár egy morzsányi igazság” a Victor Brauner-kiállítással kapcsolatban elhangzott vádakban.
„Kulturális miniszterként (...) aggasztónak találom, hogy egy kulturális szakember meg meri kérdőjelezni Románia egyik, ha nem a leghitelesebb múzeumát, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumot” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Pavel Şuşară műkritikus, a Romániai Művészeti Szakértők és Értékbecslők Egyesületének (AEEAR) elnöke kedden egy levélben „súlyos intézményi és kurátori hibákkal” vádolta a Művészeti Múzeum vezetőségét, mivel szerinte hamisítványokat állítottak ki a Victor Brauner. Az oneirikus és az okkult között című tárlaton. Levelében kérte a kulturális minisztériumot, hogy tisztázza ezt a problémát.
Válaszul a bukaresti Művészeti Múzeum sajtóközleményben arról tájékoztatott, hogy a Victor Brauner-kiállításon megtekinthető alkotások az intézmény, külföldi múzeumok, a család és Zoe Vida Porumb képzőművész gyűjteményéből származnak. Ezeket szakértők hitelesítették, bibliográfiai forrásokban szerepelnek, és tudományos munkákban nem vitatták az eredetiségüket. „Ezért a Román Nemzeti Művészeti Múzeumnak nincs tudomása arról, hogy az általa szervezett tárlatokon hamisítványokat állítottak ki8 – olvasható a közgyűjtemény közleményében.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
szóljon hozzá!