Tárlatvezetés a Victor Brauner-kiállításon
Fotó: Román Nemzeti Művészeti Múzeum
Raluca Turcan kulturális miniszter kedden bejelentette: elemezni fogja a bukaresti Művészeti Múzeum műtárgyainak származását, hogy ellenőrizze az alkotások eredetiségét, miután a sajtóban felröppent a feltételezés, miszerint a Victor Brauner-tárlaton hamisítványokat is kiállítottak.
2024. január 23., 18:542024. január 23., 18:54
2024. január 23., 18:562024. január 23., 18:56
„Ez olyan, mint a korrupció gyanúja: ha valaki azt állítja, hogy valaki hibázott, akkor be kell bizonyítania, hogy az illető hibázott. Nem szerencsés a nyilvánosság előtt vitatkozni azon, hogy egy intézmény eredeti műtárgyakat állított-e ki. Ez nincs rendben” – nyilatkozta újságírói kérdésre válaszolva a tárcavezető. Turcan arról biztosította a közvéleményt, hogy a szakemberek ellenőrizni fogják, „van-e bár egy morzsányi igazság” a Victor Brauner-kiállítással kapcsolatban elhangzott vádakban.
„Kulturális miniszterként (...) aggasztónak találom, hogy egy kulturális szakember meg meri kérdőjelezni Románia egyik, ha nem a leghitelesebb múzeumát, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumot” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Pavel Şuşară műkritikus, a Romániai Művészeti Szakértők és Értékbecslők Egyesületének (AEEAR) elnöke kedden egy levélben „súlyos intézményi és kurátori hibákkal” vádolta a Művészeti Múzeum vezetőségét, mivel szerinte hamisítványokat állítottak ki a Victor Brauner. Az oneirikus és az okkult között című tárlaton. Levelében kérte a kulturális minisztériumot, hogy tisztázza ezt a problémát.
Válaszul a bukaresti Művészeti Múzeum sajtóközleményben arról tájékoztatott, hogy a Victor Brauner-kiállításon megtekinthető alkotások az intézmény, külföldi múzeumok, a család és Zoe Vida Porumb képzőművész gyűjteményéből származnak. Ezeket szakértők hitelesítették, bibliográfiai forrásokban szerepelnek, és tudományos munkákban nem vitatták az eredetiségüket. „Ezért a Román Nemzeti Művészeti Múzeumnak nincs tudomása arról, hogy az általa szervezett tárlatokon hamisítványokat állítottak ki8 – olvasható a közgyűjtemény közleményében.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
szóljon hozzá!