2010. február 11., 10:052010. február 11., 10:05
A Bolyai-gimnázium 26 tanulója korábban Pop Ágnes diákja volt. Farkas Ernő magyartanár elmondta: Pop Ágnes kivételes pedagógus, aki, hogy felkeltse diákjai kíváncsiságát az irodalom, az alkotás iránt, meghívta hozzájuk Kányádi Sándort és Kovács András Ferencet. KAF a kedd délutáni könyvbemutatón is jelen volt. A kötet egyébként az ő Osztálykönyv című versével kezdődik. A Bolyai-gimnázium fizikatanára, a Kővirág együttes frontembere, László József a könyvbemutatón előadta a vers általa megzenésített változatát.
A kötet legtöbb írása Pop Ágnes bevallása szerint úgy született, hogy az osztályban megvitattak egy-egy témát, majd azzal kapcsolatban a tanulók leírták gondolataikat, illetve Farkas Ernő több ízben neves emlékhelyekre kirándulni vitte az osztályt, a tanulók pedig a látottak alapján élménybeszámolót írtak. Több fiatal saját verset, verselemzést közölt a kötetben. Farkas Ernő posztmodern emlékiratnak, beszélgetőkönyvnek tekinti a kötetet, „amelynek soraiból szabadság árad”.
Pop Ágnes, aki megálmodta, szerkesztette a kötetet, hangsúlyozta: könyvkiadó férje és két nagylelkű támogató segítségével jelenhetett meg a kiadvány.
A nem mindennapi osztályközösségbe tartozó gyerekek szülei nevében Nagy István színművész, rádióigazgató köszöntötte, értékelte a kötetet. Úgy véli, a gyerekek alkotó kedvét az ébresztette fel, hogy Pop Ágnes közbenjárásával személyesen találkozhattak a két költővel. Egy másik szülő, Gáspárik Attila, a vásárhelyi Művészeti Egyetem rektora írásos üzenetében többek között megelőlegezte a reményt, hogy e kötet „egy iskola-rendszerváltás kézzelfogható terméke”.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.