Gyermekelőadásokat, vígjátékokat, zenés produkciókat, klasszikus és kortárs drámákat mutatnak be az erdélyi magyar színházak a 2018-2019-es évadban.
2018. szeptember 14., 17:472018. szeptember 14., 17:47
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház fennállásának a 70. évfordulóját ünnepli az új évadban, amelyet Radu Afrim rendező az Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél című előadással indított. A társulat szilveszteri produkcióját Sardar Tagirovszkij rendezi, aki Plautus komédiáját, A hetvenkedő katonát viszi színre.
Az évad második felében a közönség két fiatal alkotó munkájával ismerkedhet meg. A kolozsvári független színházi közegből érkező Botos Bálint Ibsen-szövegek alapján A ház című előadást állítja színpadra, majd Hegymegi Máté William Shakespeare-nek az Athéni Timon című művét rendezi meg.
A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának első bemutatója egy nagyszínpadi gyermekelőadás lesz: a Mátyás király juhásza című produkciót Tóth-Páll Miklós rendezi. A társulat szilveszteri bemutatóját, a Hippolyt, a lakájt Bessenyei István jegyzi rendezőként. Tavasszal láthatja a közönség Lendvai Zoltán rendezésében Székely Csaba Semmit sem bánok című tragikomédiáját ősbemutatóként, majd Bocsárdi László a Scapin, a szemfényvesztő című Moliére-darabot álltja színpadra.
ő szintén egy ősbemutatón dolgozik majd, amelynek címét még nem közölték.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznál két bemutató van előkészületben. Az első jövő pénteken lesz, Csábi Anna az Apró kozmikus félreértés című produkciót rendezi, amely Forgách András 12 nő voltam című műve nyomán készült. A színház októberben Alan Alexander Milne Micimackó című művét mutatja be Kedves Emőke rendezésében.
A csíkszeredai Csíki Játékszín az új évadban prózai, zenés, magyar és világirodalmi műveket egyaránt bemutat. Az évadot Carlo Goldoni-Hamvai Kornél A főnök meg én meg a főnök című vígjátéka nyitja Lendvai Zoltán rendezésében. A 2018-as esztendőt a Mágnás Miska című operettel búcsúztatják. 2019 első felében Borisz Akunyin Sirály című fekete komédiájának premierje lesz Albu István rendezésében, majd
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház első nagytermi bemutatója a kisebbeknek szól, októberben lesz Galambos Attila A fűszerbanya átka című, Márkó Eszter által rendezett mesejáték premierje. A következő bemutatóval a színház névadója előtt tisztelegnek, Tomcsa Sándor Műtét című művét Zakariás Zalán rendezi. Szintén ő állítja színpadra decemberben Georges Feydeau Bolha a fülbe című darabját, majd márciusban bemutatják Thornton Wilder A mi kis városunk című drámáját, amelyet Vladimir Anton jegyez rendezőként.
Új stúdió-előadások is lesznek, Garaczi László Magyar Mátrix című művéből Tóth Árpád rendezésében készül kocsmaszínházi előadás, majd a színház névadójának humoreszkjeiből összeállított egyéni műsorát mutatja be Pásztor Márk. Áprilisban a Terméketlen szépség című mozgásszínházi előadást rendezi Andreea Gavriliu.
A második bemutatót Botond Nagy rendezi, aki Tennessee Williams drámáját, A vágy villamosát adaptálja a Figura társulatára. Szilveszterkor Martin McDonagh Macskabaj című komédiáját Albu István állítja színpadra, majd Barabás Árpád rendezésében Mike Leigh Abigail bulija című darabját láthatja a közönség. Az évad a Füst munkacímű produkció ősbemutatójával folytatódik, amelynek rendező-koreográfusa Goda Gábor. Az évad utolsó bemutatója a legkisebb korosztályt szólítja meg, Lázár Ervin meséjét, a Négyszögletű Kerek Erdőt Dávid A. Péter állítja színpadra.
A sepsiszentgyörgyi M Stúdió mozgásszínház két új bemutatót tervez. Az első, a W_all címet viselő táncelőadás az M Studio, a Frenák Pál Társulat és a Trafó Kortárs Művészetek Háza hármas koprodukciójában készül és Frenák Pál rendezi. A második bemutatót Sebastian Marina, a sepsiszentgyörgyi Andrei Muresanu Színház színésze állítja színpadra Tökéletes idegenek munkacímmel.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!