Fotó: Biró István
A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata gyerekszereplőket keres a Légy jó mindhalálig című musical Nyilas Misi és Nyilas Misi osztálytársainak szerepeire.
2022. január 01., 18:572022. január 01., 18:57
A 2021/2022-es évad végén tűzi műsorra a Harag György Társulat a Móricz Zsigmond regénye alapján készült Légy jó mindhalálig! című produkciót. A Nagy Regina által rendezett, már-már klasszikusnak mondható musical főszerepére keres a társulat 10–13 év közötti, színházat és irodalmat kedvelő fiúkat. Nyilas Misi osztálytársai szerepére pedig több, ugyancsak 10–13 év közötti, énekelni és táncolni szerető gyereket várnak. A darab jellegéből fakadóan több fiúra van szükség, ugyanakkor lányok is szerepelni fognak az előadásban.
Az első meghallgatásra 2022. január 18-án 16 órától kerül sor, a Szatmárnémeti Északi Színház színpadán. Aki valamilyen okból nem tud részt venni ezen az eseményen, de érdeklődik a színészet iránt, egy későbbi időpontban tartott válogatáson vehet majd részt. A késő tavaszi bemutató pontos dátumát a későbbiekben, a már összeállt csapattal fogják közölni, a gyerekek felkészítése azonban már februárban elkezdődik.
1991-ben Miklós Tibor és Kocsák Tibor írt nagy sikerű musicalt, a debreceni Csokonai Színház felkérésére Móricz örök érvényű regényéből. Misi történetének zenés változata azóta meghódította nemcsak a magyarországi és a határon túli magyar színházak közönségét, de eljutott Finnországba, Japánba és az Egyesült Államokba is.
A klasszikussá vált történet szerint a szülői ház emlékével, érzékeny lélekkel és határtalan bizalommal érkezik az alig tizenegy éves kisfiú a Református Kollégiumba, amely akkoriban a nemzeti nevelés fellegvárának számított. Szellemi képességei az osztály legjobbjai közé emelik, ám tapasztalnia kell, hogy a tanárokat a tanulók származása is befolyásolja az értékelésben. Amikor szorosabb kapcsolatba kerül a debreceni felnőtt világgal, útravalója – a gyermeki hit, bizalom és az emberek iránt érzett tisztelet – fokozatosan szertefoszlik.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!