2010. május 19., 15:312010. május 19., 15:31
Az est során Vetési Nándor, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem színészképző szakának mesteris hallgatója olvasott fel Gáll Ernő naplójából. A szervező diákok felkutatták Gáll Ernő egykori diákjait, akik videofelvételen mondták el egykori tanárukhoz fűződő élményeiket, emlékeiket.
Elsőként a Balázs Sándor íróval készült felvételt vetítették le, majd Csép Sándor politikus és Ungvári Zrínyi Imre, a BBTE filozófia karának tanárai emlékeztek Gáll Ernőre. A megemlékezést Gáll Ernő írógépéből és más személyes tárgyaiból összeállított kiállítással tették teljessé a szervezők.
Gáll Éva, a filozófus özvegye érdekes részleteket mesélt néhai férje életéből. Többek közt beszélt arról is, hogyan játszotta ki Gáll a kommunista cenzúrát a Korunk szerkesztőjeként, miközben folytonosan kompromisszumokat kellett kötnie. Mint mesélte, a folyóirat első négy oldala az államvezetés által előírt kötelező propagandapenzumot tartalmazta, az igazi Korunk az 5–6. oldaltól kezdődött.
Elmondta többek közt azt is, hogy Gáll Ernő a második világháborúban megjárta a buchenwaldi koncentrációs tábort. Ennek kapcsán elmesélte a 14 éves korától meggyőződéses baloldali filozófus első találkozását a szovjet hadsereggel. Gáll – aki frissen szabadult a koncentrációs táborból, és útravalóul kapott ki, csomagjával érkezett a városba – a pályaudvaron látott meg két szovjet katonát, elindult feléjük, hogy megölelje őket, erre a két orosz szó nélkül elvette a csomagját és elkergette a megdöbbent Gáll Ernőt. A filozófus özvegye végül elmesélte azt is, hogyan hallgatta le őket az akkori román titkosszolgálat, a kilencvenes években birtokába került szekus dosszié hat kötete gyakorlatilag a filozófus minden egyes beszélgetését szóról szóra rögzítette.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.