2010. május 19., 15:312010. május 19., 15:31
Az est során Vetési Nándor, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem színészképző szakának mesteris hallgatója olvasott fel Gáll Ernő naplójából. A szervező diákok felkutatták Gáll Ernő egykori diákjait, akik videofelvételen mondták el egykori tanárukhoz fűződő élményeiket, emlékeiket.
Elsőként a Balázs Sándor íróval készült felvételt vetítették le, majd Csép Sándor politikus és Ungvári Zrínyi Imre, a BBTE filozófia karának tanárai emlékeztek Gáll Ernőre. A megemlékezést Gáll Ernő írógépéből és más személyes tárgyaiból összeállított kiállítással tették teljessé a szervezők.
Gáll Éva, a filozófus özvegye érdekes részleteket mesélt néhai férje életéből. Többek közt beszélt arról is, hogyan játszotta ki Gáll a kommunista cenzúrát a Korunk szerkesztőjeként, miközben folytonosan kompromisszumokat kellett kötnie. Mint mesélte, a folyóirat első négy oldala az államvezetés által előírt kötelező propagandapenzumot tartalmazta, az igazi Korunk az 5–6. oldaltól kezdődött.
Elmondta többek közt azt is, hogy Gáll Ernő a második világháborúban megjárta a buchenwaldi koncentrációs tábort. Ennek kapcsán elmesélte a 14 éves korától meggyőződéses baloldali filozófus első találkozását a szovjet hadsereggel. Gáll – aki frissen szabadult a koncentrációs táborból, és útravalóul kapott ki, csomagjával érkezett a városba – a pályaudvaron látott meg két szovjet katonát, elindult feléjük, hogy megölelje őket, erre a két orosz szó nélkül elvette a csomagját és elkergette a megdöbbent Gáll Ernőt. A filozófus özvegye végül elmesélte azt is, hogyan hallgatta le őket az akkori román titkosszolgálat, a kilencvenes években birtokába került szekus dosszié hat kötete gyakorlatilag a filozófus minden egyes beszélgetését szóról szóra rögzítette.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.