A Csuja László rendezte, Virágvölgy című filmet is láthatja a kolozsvári filmszemle közönsége
Fotó: Virágvölgy című film Facebook-oldala
Hat magyar filmet vetítenek a pénteken kezdődő, tíznapos kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), a vetítések után közönségtalálkozókat szerveznek az alkotókkal. A szemle 220, a világ számos pontjáról érkezett alkotással és gazdag programkínálattal várja a közönséget.
2019. május 30., 15:182019. május 30., 15:18
2019. május 30., 15:332019. május 30., 15:33
Több olyan magyar filmet is műsorra tűz a május 31-én kezdődő, június 9-ig tartó kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelyet eddig még nem láthatott a romániai közönség.
a hat műsorra tűzött film vetítése után a nézők a filmek alkotóival találkozhatnak. A Filmtett Egyesület, a Magyar Nemzeti Film-alap és a Balassi Intézet partnerségével összeállított programban Zurbó Dorottya Könnyű leckék című dokumentumfilmje és öt játékfilm, a Virágvölgy, a Remélem, legközelebb sikerül meghalnod :), a Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs film, Az Úr hangja és a Rossz versek szerepel. A Ruben Brandt, a gyűjtőt animátora, Tenkei Péter kíséri el Kolozsvárra, a Virágvölgyet producere, Muhi András, a többi film rendezői is részt vesznek a vetítés utáni közönségtalálkozón.
A Könnyű leckék című dokumentumfilm egy szomáliai lány életét tárja elénk, akinek a felnőtté válás határán minden szálat el kell szakítania, ami hazájához köti, hogy új életet kezdhessen Magyarországon. A költői hangvételű filmben a leghétköznapibb szituációk során szembesülünk a legnagyobb tabukkal, ahogy a lány elindul az asszimiláció útján, és lépésről lépésre elsajátítja az európai szokásokat. Schwechtje Mihály Remélem, legközelebb sikerül meghalnod :) című filmjében Eszter a tinédzserkor megpróbáltatásait a mangák világában igyekszik átvészelni. Kívülállóként szemléli kortársait, náluk sokkal többet jelent neki, hogy angoltanára külön figyelmet fordít rá. Amikor egy nap a tanár váratlanul elmegy a gimnáziumból, Eszter lába alól kicsúszik a talaj. Muszáj szembenéznie tinédzserkorosztályával, azok hiúságával és saját csapongó érzelmeivel.
Milorad Krstić Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs alkotásában a köznapi és fantázia szülte formák keverednek, ahol mindvégig extravagáns alakok, futurisztikus elemekből épülő dizájn, autós üldözés, humor és mindig újra töltődő izgalom köti le a néző figyelmét.
Pálfi György legújabb alkotása, Az Úr hangja Stanislaw Lem regénye alapján készült, az eredeti mű gondolatvilágát adaptálja egy napjainkban játszódó, izgalmas családi krimi keretei közé. Az Úr hangja főhőse a harmincas éveinek végén járó Péter, egy titokzatos balesetekről szóló dokumentumfilmben felismerni véli a hetvenes években disszidált, azóta nem látott apját. Megpróbálja felkeresni őt Amerikában, majd kalandos nyomozás után végre rátalál az immár új családot alapító édesapára. A találkozás számtalan élményt, fordulatot és tanulságot hoz a fiatalember és apja életébe, és ennek a találkozásnak köszönhető az is, hogy a világ értesül arról:
Csuja László Virágvölgy című filmjének történetében a külvárosi lakótelepen unatkozó Bianka hirtelen felindulásból ellop egy csecsemőt, majd kénytelen otthont keresni, azonban senki sem fogadja be. Már-már feladná, mikor véletlenül találkozik a jószívű, munkásszállón élő Lacival, aki segíteni akar az utcán rekedt lánynak, és eldönti, hogy mindenáron otthont teremt számukra.
A Virágvölgy Csuja László rendező egyszerre költői és realista, punkosan karcos első játékfilmje.
Reisz Gábor Rossz versek című filmjében a 33 éves Merthner Tamás magánélete romokban hever, mert párizsi ösztöndíját töltő barátnője, Anna éppen most szakított vele. Tamás önsajnálatában a múltjában kezdi keresni a választ arra, hogy a szerelem valóban csak akkor létezik-e, amikor már gyakorlatilag nincs. Magánéleti problémáinak feldolgozása mellett Tamás emlékeiből ébred rá a mai társadalom elveszettségére is,
A kolozsvári nemzetközi filmszemle 220, a világ számos pontjáról érkezett alkotás vetítésével, gazdag programkínálattal várja a közönséget. A részletes program a szemle honlapján, a Tiff.ro-n található.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!