Balogh Attila és Pitz Melinda a nagyváradi társulat Főnixterv című, improvizatív előadásában
Fotó: Szigligeti Színház
Improvizatív előadást mutat be a Szigligeti Színház pénteken a nagyváradi vár nyári színpadán. A Botos Bálint rendezte, Főnixterv című produkció szereplői azt a mozaikot rakosgatják, amely banalitásokból, titkokból, szerelmekből és ami talán ennél is fontosabb: az új élet vágyából rajzolódik ki.
2020. augusztus 14., 12:032020. augusztus 14., 12:03
A nagyváradi vár nyári színpadán mutatja be legújabb előadását a Szigligeti Színház: a Főnixterv című improvizatív produkciót Botos Bálint rendezi. Az előadás szereplői a városszéli új negyed lakói: egy pályaelhagyó színész és barátnője, az amibiciózus jogász, szomszédaik, akik kitartóan újítják otthonukat, valamint egy doktornő és alkalmi kedvese.
– írta a közleményében a társulat. A Szigligeti társulat színművészeinek improvizációira épülő előadását Botos Bálint rendezte, aki korábban olyan szakmai és közönségsikernek örvendő előadásokat vitt színre, mint Csehov Apátlanulja, valamint Szép Ernő Lila ákáca.
A próbafolyamat izgalmairól és kihívásairól Botos Bálint nagyszalontai születésű rendező a társulat honlapján olvasható interjúban azt nyilatkozta, a rendező-színész közötti bizalom alapja a közös játék.
A munkafolyamat így válik igazán közös élménnyé, ami mindenkinek ad izgalmakat, örömöket és megérinti a bennünk élő gyermeket. Persze teljes választ csak a teljes közösség tudna adni a kérdésre” – fogalmazott a rendező. Arról is beszélt, hogy Novák Eszter, a színház művészeti vezetője vetette fel, hogy vágjanak bele egy olyan előadásba, amit a színészek improvizációiból építettek fel.
„Hasonló projekteken dolgoztam már a kolozsvári független szcénában, de ott nagyon eltérőek voltak a keretek. Általában több hónapig dolgoztunk egy-egy előadáson az itteni szereposztás felével. Nagyon izgalmasnak tűnt, hogy a színház ilyen kockázatot vállal – hiszen csupán hat hetünk volt a felkészülésre – és a kihívás is nagyon vonzott, mert szeretek Nagyváradon dolgozni” – mondta Botos Bálint.
Kifejtette, egy ilyen előadásra való készülés folyamán a játék szabadsága és élvezete felemeli az embert, másfelől pedig újra és újra felbukkan a becsapódás félelme, hiszen
A kérdésre, miszerint eltérő korosztályú és alkotói pályafutású színészekkel dolgozik együtt a rendező, és mi az a történet, ami ennyi, különböző hátterű személyt összeköt, Botos Bálint azt válaszolta, az előadásban tulajdonképpen párhuzamos életeket látunk, amelyek találkoznak különböző pillanatokban, helyzetekben. Az előadás szereplői: Balogh Attila, Csatlós Lóránt, Firtos Edit, Fodor Réka, Kiss Csaba, Kocsis Anna, Kovács Enikő, Pitz Melinda, Rácz Endre m.v., Tasnádi-Sáhy Noémi. Dramaturg: Kárpáti Péter, díszlet- és jelmeztervező: Florina Bellinda Vasilatos, koreográfus: Györfi Csaba.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!