2011. július 07., 07:572011. július 07., 07:57
Gyarmati Zsolt, a csíkszeredai intézmény igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, elérkezett az ideje egy újabb állandó kiállítás megnyitásának, hiszen az elmúlt 8 esztendőben csupán kettőt nyitottak meg. A filmforgatás gondolatát az indította el, hogy a Mikó-vár keleti szárnyában feltárt két helyszínen rengeteg 18. századi tárgyat találtak, és úgy vélték, a látogatók könnyebben megjegyzik majd a különböző leleteket, ha képekhez köthetik. Kaján Imre, a kiállítás rendezője elmondta, a múzeumnak tulajdonképpen fel kell vennie a versenyt a televíziók több ezer csatornájával, így – bár errefele nem alkalmazzák még ezt a módszert – úgy döntöttek, hivatásos színészekkel, korhű ruhákkal, eredeti tárgyakkal eljátsszák a „kutas teremben” talált tárgyak fiktív történetét A kút titkai című filmben. A produkció különlegessége, hogy némafilm lesz. Schlanger András színművész, rendező elmondása szerint mivel a megrendelés két filmre szólt, szerették volna, ha különböznek, így A kút titkai című alkotás egy 6 perces némafilm lesz, felnagyított gesztusokkal és felirattal, ahogyan azt a Charlie Chaplin-féle filmekben megszokhattuk.
A 18. századi konyhát bemutató A lakoma című alkotás nem némafilm, 4 és fél percben fogja a látogatók elé tárni a korhű edényeket, sőt Bencze László mesterszakács segítségével a különféle korhű ételeket is, amelyek receptjét a 300 évvel ezelőtt megjelent, Bornemissza Anna szakácskönyvéből vettek. A 6 fogásos menüben megtalálható többek között a keserűlapi-saláta olaszosan, a tehénhús zsályával ispékelve, a tyúkfipástétom tésztafazékban, illetve töltött borjúszegy és aszúszilva mézzel. A mesterszakács és az igazgató is köszönetét fejezte ki a Hunguest Fenyő Hotelnek, illetve a Decean hústermékeket forgalmazó üzletnek, akik termékekkel és kellékekkel támogatták a szakácsot.
„A filmek rég letűnt korba vezetnek vissza, a látogatók számára »in situ« kerülnek bemutatásra a Mikó-vár történetének különböző fázisai, a tárgyi kultúra” – hangsúlyozta a múzeumigazgató.
Arról, hogy mennyire valósak és mennyire fiktívek a készülő kisjátékfilmek, Gyarmati Zsolt elmondta, A kút titkai című alkotásban a tárgyak mind valósak, hiszen azok képezik a már kitalált történet alapját. A lakoma című kisfilm pedig korhű receptek alapján, eredeti edényekben főzött ételeket mutat be. A színművészek a Székelyföld több pontjáról érkeztek, akik a filmben magyarul társalognak, noha a 18. században katonai laktanya lévén, a Mikó-várban élő katonák feltehetően németül, csehül vagy olaszul beszélhettek. Az igazgató rámutatott: a forgatást komoly kutatómunka előzte meg, hiszen hitelességre törekedtek.
Márdirosz Ágnes csíkszeredai színművésznő A kút titkai című kisjátékfilmben az öreg várkapitány fiatal, szép feleségét alakítja. „Nagy megtiszteltetés játszani az alkotásban, azonban nagyon nehéz is, mert némafilmben játszani külön kihívás” – fogalmazott.
A stáb összesen 6 napot szánt a két kisjátékfilm elkészítésére, így a tervek szerint a hétvégén elkészülnek az alkotások. Az állandó kiállítás, amelyhez a filmek készülnek, a tervek szerint A Mikó-vár története címet fogja viselni, és várhatóan novemberben nyitják meg.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!