2009. szeptember 17., 10:022009. szeptember 17., 10:02
A nyolcadik (a Figura szervezésében ötödik) alkalommal sorra kerülő nagyszabású színházi eseményt október 3–11. között tartják, és ugyanekkor ünnepli a társulat megalakulásának 25. évfordulóját is.
„A Kisebbségi Színházak Kollokviuma a megszokott kora nyári időpontról őszre csúszott a szükséges anyagi források hiánya miatt” – magyarázta Béres László színházigazgató. A rendezvény házigazdája arra is kitért, hogy az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának, a Communitas Alapítványnak, Gyergyószentmiklós önkormányzatának és az Eurotrans Alapítványnak köszönhetően sikerült előteremteni a rendezvény lebonyolításához szükséges pénzalapokat, illetve további anyagi támogatást várnak Hargita Megye Tanácsától és a Hargita Megyei Kulturális Központtól.
A versenyjellegű színházi eseményen jelen lesz Erdély valamennyi magyar hivatásos színházi társulata, illetve a két színészképző egyetem társulatai, a szebeni és a temesvári német színtársulatok, valamint a bukaresti zsidó színház. Első ízben vesz részt az eseményen az Aradi Kamaraszínház, illetve bemutatkozási lehetőséget kap a nemrég alakult Kézdivásárhelyi Városi Színház is. „Külön megtiszteltetés számunkra, hogy a Kolozsvári Állami Magyar Színház, amely különböző okok miatt már évek óta nem vesz részt a kisvárdai fesztiválon, eljön Gyergyószentmiklósra a kollokviumra” – fejtegette Béres, aki azt is elmondta, hogy a színházi előadásokban bővelkedő egy hét programját számos kísérőrendezvény tarkítja.
Többek közt az esti koncertekre olyan nagyszerű előadókat várnak, mint Kőrösi János dzsesszdobos, fellép Bágyi Balázs kvuartettje, valamint Szabó Levente és csapata. Emellett a színészek workshopokon vehetnek részt, többek közt a bukaresti Eduard Gabiu táncművész tart felkészítőket az érdeklődőknek. Ezenkívül a figurás szervezésben zajló kollokviumi hagyományokhoz igazodva idén is lesz könyvvásár és felolvasóest.
„A kollokviummal egybekötve szeretnénk megünnepelni a Figura Stúdió Színház fennállásának 25. évfordulóját is” – magyarázta a színházigazgató, kifejtve, hogy az alkalommal avatják fel a színészi pályáját figurásként kezdő, fiatalon elhunyt Bocsárdi Gabriella sepsiszentgyörgyi színművésznő tiszteletére és emlékére elnevezett stúdiótermet. Ebben a teremben tartották a hajdani ősfigurások a próbáikat, illetve itt volt a bemutatója az 1980-as években nagy sikert aratott, Bocsárdi László rendezte Übü királynak. A jubileum alkalmával Fodor Csaba ősfigurás jóvoltából elhelyeznek a színház bejáratánál egy emlékfát, amelyen kis rézplaketteken azoknak a színészeknek a neve lesz látható, akik a Figuránál játszottak.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.