Fotó: Barabás Zsolt
2010. március 09., 10:342010. március 09., 10:34
Bocsárdi László rendező szerint egy Sepsiszentgyörgy méretű kisvárosban a színházi előadásokat egy-két évig lehet játszani, mert utána elfogy a közönség. Nyolc-tíz év után azonban felnő egy új generáció, amelynek még nem volt alkalma látni az előadást, így indokolttá válhat a felújítás.
A meghatározó jelentőségű produkciókat, mint A csoda, Kasimir és Karoline és most az Ilja próféta, a felújítással hosszabb ideig életben tudja tartani a társulat, ugyanakkor művészi kihívás ugyanazzal a szöveggel tetten érni az alkotókban és a társadalomban végbement változásokat.
Tadeusz Słobodzianek 1992-ben írt darabjának, az Ilja prófétának eredeti bemutatója 2001 decemberében volt Sepsiszentgyörgyön, az azt követő időszakban pedig A csoda mellett ez a produkció is jelentős sikereket ért el mind a közönség, mind a szakma körében. Az előadás 2002-ben elnyerte az ATELIER Nemzetközi Színházi Fesztivál nagydíját, a Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak XIV. Fesztiváljának nagydíját, Budapest Főváros Önkormányzatának különdíját mint a Vendégségben Budapesten – Határon Túli Magyar Színházi Estek rendezvénysorozat legkiemelkedőbb előadása. Ezenkívül 2002-ben részt vett a Szebeni Nemzetközi Színházi Fesztiválon, a Pécsi Országos Színházi Találkozón, és 2003-ban Kolozsváron is bemutatták.
A darab alapjául megtörtént eset szolgált, az 1910-es években egy fehérorosz parasztember, Éliás zarándokútra indul a csodatevő pópához, hogy imáikkal megszabadítsák a környéket egy rablógyilkostól. Amíg Éliás úton van, a rabló meghal, ezért a környéken lakók szentként kezdik tisztelni, majd elhatározzák, keresztre feszítik, hogy hozzásegítsék a feltámadáshoz, magukat pedig az üdvözüléshez. Bocsárdi László szerint a felújítással a darab eszmevilága nem változott, viszont az új változat szikárabb, fojtottabb, kegyetlenebb. Az Ilja próféta a mi kegyetlenkedéseinkről, szeretetvágyunkról, a hittel kapcsolatos bizonytalanságról és szükségről szól, egy olyan világról, amelyben a konfliktusok elmélyültek, az antiszemitizmus kiéleződött, a türelmetlenség nőtt, és amely a külső szemlélőnek hihetetlenül nevetséges és értelmetlen, fogalmazta meg a rendező.
Bartha József díszlet- és jelmeztervező is az előadás egyszerűsödéséről számol be, amivel szerinte jobban felerősödik a szöveg. Még a plakát is más, mert a felújított előadás nem ugyanaz, mint az eredeti: változott a szereposztás, más helyre kerülnek a hangsúlyok, magyarázta Bartha. „Olcsóbb a régi ruhát elővenni, de nem elég csak leporolni, át kell szabni, a bélést kicserélni, új kiegészítőkkel újjávarázsolni, csak így lehet átmenteni, amiben hiszünk, mégis aktuálissá tenni a produkciót” – mondta a díszlet- és jelmeztervező. Az előadás hat új színész közreműködésével került színre. A zenét Könczei Árpád szerezte.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.